Таг: кофеин

Таг: кофеин

Кофеин пред теретана – да или не?

  Консумирањето кафе за многумина е неопходен дневен ритуал. Но, дали кафето ќе ви помогне во ефикасноста при вежбањето? Овој вистински антиоксиданс крие тајна која ќе ви помогне при губењето на вишокот килограми и постигнувањето на посакуваните резултати.   ...
Боди-фитИсхрана
Кофеинот е активна супстанца која се наоѓа во кафето, чајот и гуараната. Кофеинот долго се сметал за суплемент кој помага во физичките перформанси. Дејствува така што го активира централниот и симпатичкиот нервен систем. Заради ваквиот ефект, Меѓународниот Олимписки Комите...
Боди-фитСуплементи
  Аминокиселини (BCAA, аргинин, орнитин, лизин...) Иако производителите на суплементи тврдат дека овој суплемент е неопходен во плакарот на секој сериозен вежбач, до ден денес ваквите тврдења не се докажани на жив човек. Аргининот за кој е познато дека стимулира лач...
Суплементи

Kофеинот – и отров и лек

  Докажано е дека кофеинот во помали количини дава здравствени бенефити во организмот, но во поголеми количини може да биде опасен по сонот и здравјето. Стручњаците сметаат дека 100 милиграми кофеин дневно е „полна доза“ за младите, a поединци кои консумираат и до 50...
Исхрана
За многумина од нас, кафето е многу повеќе од обичен пијалок. Тоа е незаобиколен дел од нашето будење, посебен ритуал, нешто без кое едноставно не можеме да го замислиме денот. Еден филџан топло миризливо кафе, во секој момент е добра идеја, без разлика дали се работи за веч...
Исхрана
Гуараната, лат. Paullinia cupana, е зимзелено растение кое расте на подрачјата на Венецуела и северниот дел на Бразил. Во овие области владеат тропски температури и обилни дождови кои се предуслов за раст на ова растение кое може да порасне и до 12 метри во височина. Плодот ...
Исхрана
Во последно време инстант кафињата стануваат се поомилени. Не е потребно многу време да се подготват - една кафена лажичка инстант прашок и врела вода и напитокот е готов. Екстрактите на кафе или инстант кафето се прават секако од кафе, така што растворливите супстанции од ...
Исхрана
Гуараната, лат. Paullinia cupana, е зимзелено растение кое расте на подрачјата на Венецуела и северниот дел на Бразил. Во овие области владеат тропски температури и обилни дождови кои се предуслов за раст на ова растение кое може да порасне и до 12 метри во височина. Плодо...
ИсхранаНови статии

7 интересни факти за кофеинот

  Иако поголемиот дел од луѓето не можат да го замислат утрото без шолја кафе, колку всушност знаеме за кофеинот? Веројатно знаете дека се наоѓа во некои газирани пијалоци, и дека ја подигнува енергијата. Но, ширум светот редовно се вршат истражувања за оваа состојка...
Исхрана

Кофеинско смути

Кога треба да се подготвите за кардио вежбите во раните утрински часови, или да се разбудите пред тренинг, малку кофеин одлично ќе ви дојде. Во комбинација со протеинскиот вкус на чоколадо, овој пијалак ќе ве подигне и освежи. Со многу малку јаглехидрати, идеално се вклопу...
Исхрана

Галерија