Таг: костен

Таг: костен

Густа супа од костени и леблебија

Состојки:   500 гр. костени 300 гр. леблебија 1 главица кромид 2-3 чешниња лук свеж магдонос и темјан 300 гр. печурки по желба маслиново масло по желба сол, црн пипер и павлака од соја     Подготовка:   За почеток, ...
Исхрана

Костен – и сладок и здрав

За разлика од другите јаткасти плодови, костенот е полн со витами и минерали. Еве какви се здравствени користи има овој есенски плод. Само еден костен од триесеттина грама во себе содржи само еден грам масти и дури помалку од 70 калории. Покрај сето тоа, тој е единственио...
Исхрана