Таг: кокос

Таг: кокос

Тајландска чорба со кокосово млеко

Состојки:   маслиново масло 2 главици кромид  2 - 3 супени лажици кари 3 поголеми домати (или 400 мл. домати од конзерва) кокосово млеко 1 лажица кафеав шеќер 1 лимета (2 - 3 лажици сок и рендана кора од лимета)   ПОДГОТОВКА:   ...
Исхрана

Крем чорба од кокос и карфиол

Состојки:   1/4 шолји печени семки од тиква 1 лажичка екстра девствено маслиново масло 2 чешниња лук (ситно сецкани) 1 лажичка рендан свеж ѓумбир 1 шолја сецкан кромид 1 шолја сецкан морков 1 лажичка сол 1 голема главица карфиол 1 литар вод...
Исхрана

Чоколадни гнезда со кокос

Состојки: 100 гр. кокосово масло 3 лажици сок од агава 2 лажици какао 50 гр. кокосово брашно 50 гр. кокосови снегулки "чипс" 50 гр. бадемови ливчиња 2 чоколади за готвење   Подготовка: Ако е во стврдната состојба, растопете го кокосовото масл...
Исхрана

Пудинг од ориз и кокос

Состојки: 200 гр. бел ориз 150 гр. кокосово брашно 2 лажици кокосов шеќер 3 дл. млеко (кокосово или бадемово) 1 кесичка ванилин шеќер 1 лажичка цимет 1 лажица кокосов путер   Подготовка: Во вог тава ставете го кокосовото масло и на него пропр...
Исхрана
Состојки: 4 - 5 големи домати 1 конзерва кокосово млеко 1 лута пиперка (или само половина)   Подготовка: Прво обарете ги доматите во вода неколку минути, додека не омекнат доволно за да можете да ги излупите. Потоа излупените домати исечкајте ги на ситни...
Исхрана

Кокосови штангли

Состојки: За тесто: 1 филџан урми 1 филџан индиски ореви 2 лажици какао малку сол 1 лажица кокосово масло Зa фил: 2,5 филџани кокосово брашно 1/2 филџан кокосово масло 1/2 филџан кокосово млеко 1/4 филџан сируп од агава За прелив: 2...
Исхрана

Костенот – вкусен плод на есента

Есента е годишно време кое изобилува со бројни вкусни плодови. Сезоната е за берба на јаболката, грозјето, но и на костените. Костенот е полн со витамини и минерали кои ги нема во другите јаткасти плодови. Добар е за вените и речиси воопшто не дебелее. Покрај, тоа има уште с...
ЗдравјеИсхрана
Кокосовиот орев се користи на разни начини, како храна и пијалок, како додаток во јадењата и слатките, во козметиката, но и како лек. Кокосот лесно се вари, а богат е со бројни витамини и минерали, а еден дел од неговата хранливост лежи во фактот што содржи масни киселини ко...
Здравје
  Кокосовото масло е нешто што во секој момент треба да го има секое домаќинство. Неговата флексибилност во користењето и одличните перформанси на здравјето на целото тело се причините зошто ќе сакате да го користите постојано. Одлично е за готвење Бројни истражува...
ЗдравјеНови статии

Вкусни мафини од кокос

Вкусни мафини богати со влакна, многу нискокалорични (проверете ги нутритивните вредности) Состојки (12 мали мафини): 100 g - 3/4 шоља кокосово брашно (100%) 1/4 лажичка прашок за пециво 7 белки од јајца- 1 шолја белки 1 јајце 200 g (до 250 g) - 1 шолја вода, исто така...
Исхрана

Галерија