Таг: кожа

Таг: кожа

5 тајни за совршена кожа

Во последно време, природната козметика стана многу популарна. Истражувањата покажале дека козметичките производи често соддржат хемикалии кои можат да му наштетат на здравјето, па затоа е подобро козметичките производи кои ги користите да бидат сосема природни.   ...
ЗдравјеРазно

И порите пречат како брчките

  Проширените пори не се медицински проблем, но често можат да бидат непривлечни. За среќа, постојат докажани стратегии за намалување или нивно прекривање.   Порите се всушност места на кои каналите на лојните жлезди излегуваат на површината. При засилена ...
Здравје

Што се може да се крие зад сувата кожа?

Сувата кожа најчесто е сосема безопасна, и проблемот се решава лесно штом ќе се дисциплинирате доволно да не прескокнувате да нанесувате хидратантни креми за лице и млека за тело. Но, ако кожата останува сува и изиритирана, ако пецка и чеша без разлика на тоа што секоја вече...
ЗдравјеРазно
Студените денови и острите ветрови се нешто кое најмногу придонесува за нездравиот изглед на нашата кожа, па неправилната нега во овој период е причина за сува, испукана и ни малку привлечна кожа. За да ја одржуваме кожата здрава во текот на студените периоди, потребно е во ...
Здравје

Што е розацеа?

Розацеа е хронична болест која ја зафаќа кожата на лицето во вид на црвенило и повремени епизоди на зажареност. Таа понекогаш може да се јави и на градите, вратот, кожата на главата и околу ушите. Како што одминува времето, зафатената кожа добива постојана црвена боја, а мож...
Здравје

Гледањето серии го уништува тенот?

  Дали сте знаеле дека секојдневните навики, како што е на пример гледањето на омилената серија, пиењето кафе и патувањето со градски превоз, прават да изгледаме постари? Дерматолозите предупредуваат дека кожата помни се и предлагаат добро да го погледнете своето лице ...
Здравје

И акните имаат добри страни

  Ако имате акни, веројатно сонувате за мазна, нежна кожа налик на праска. Но, науката сега има добра вест за вас. Се покажало дека оние кои во младоста страдаат од акни побавно стареат од оние кои никогаш немале проблеми со тенот. И, тој ефект на забавување на стареењ...
ЗдравјеРазно
Овошјето е вистински сојузник на нашето здравје, со оглед на тоа што е многу лесно сварливо, го храни телото со есенцијални витамини и други минерали. Освен тоа, покрај овошјето не смееме да заборавиме да консумираме и многу зеленчук, давајќи предност на зеленото и црвеното....
Здравје
Доколку од неодамна сте биле на посебен начин на исхрана и сте успеале да ослабнете мнгу килограми, а притоа не сте вежбале, веројатно како последица на тоа се појавила опуштена кожа, која треба да се затегне. Освен по слабеење, кожата се опушта и по породување, прележани бо...
Uncategorized
Иако многу проблеми со изгледот можат да се решат во секунда, како што е размачканата шминка или лошата фризура, кога се работи за кожата, нештата се малку посложени. Меѓутоа, ако со време се започне со употреба на антиејџ производи, може да се спречи појавата на првите брчк...
ЗдравјеРазно

Галерија