Таг: калории

Таг: калории

Ако настојувате да ослабнете, алкохолот често се посочува како фактор кој ве попречува во тоа. Големи полемики се водат околу тоа дали алкохолот дебелее или умереното консумирање на алкохолни пијалоци дури има и позитивно влијание врз здравјето. Технички гледано, алкохолот н...
ЗдравјеИсхрана
  Најосновниот закон кој што диктира дали ќе изгубите тежина или ќе ја зголемите е првиот закон на термодинамиката.Тој вели:Енергијата не може да се создаде или уништи,туку само се трансформира од еден вид во друг.Термодинамиката е многу сложена наука но,со неа доста...
Боди-фитИсхрана
Оваа рутина на пешачење вклучува движења од Табата,што подразбира кратки интервали на високо интензивни вежби со отпор, кои ке ви помогнат побрзо да согорувате калории.Ако пешачите половина час со брзо движење ке согорите околу 170 калории , но со овој едноставен план ке сог...
Боди-фит

Кои се придобивките од скокање на јаже?

  Почнувајќи од земјата па нагоре,скокањето јаже е одлично за вашите “листови”,зглобовите на глуждовите,вашите колена,мускулите на колковите, ако навистина го совладате темпото и напредувате во правењето двојно повеќе.Темпото на вртење на јажето го даваат рамената, р...
Боди-фит

Како мускулите да ги одржите млади?

Според научниците од Тајван, чии резултати беа објавени во американскиот весник American Journal of Phisiologi - Endocrinologi and Metabolism  , постојат чекори кои може да се спроведат за да вашите мускули ги одржите млади. Намалувањето на внесот на калории е од суштинско з...
Боди-фитЗдравје
  Ако трчате многу,ќе изгубите килограми,ќе согорите многу калории,а тоа е нешто што е сигурно.Повеќето луѓе се прашуваат колку калории ќе согорат доколку трчаат, а одговорот зависи од многу фактори.И таму еден од главните фактори е вашата сегашна тежина. Колку погол...
Боди-фит

Мозокот е “виновен” што сакаме шеќери?

Желбата на мозокот за енергија (калории), а не за сладок вкус, е главното нешто кое доминира со нашата желба за шеќери (слатки), утврдиле истражувачите од Универзитетот Јејл. Слаткиот вкус и нутритивната вредност на слаткото (т.е. енергијата која ја содржи), се регистрира...
Исхрана

Вистини и лаги за вежбањето

  Дали некои вежби, едноставно, се залудни? Дали треба да се јаде пред или по вежбање? Дали болката во мускулите е показател за ефикасен тренинг? Стручњаците ги разбиваат митовите за вежбањето и одаваат тајни како да се дојде до прекрасно обликувано тело на најдобар на...
Боди-фит

Како да го забрзате метаболизмот?

Колку пати за вишокот на килограми го обвинуваме метаболизмот? Да погледнеме како да го забрзаме метаболизмот и како навистина да ослабнеме.   Што е метаболизам и од што зависи неговата брзина? Навистина, доколку имате проблем со варењето, имате мрзливи црева, тога...
ЗдравјеРазно

Нуркањето е здраво за …?

  ЗА СИЛА И ЕЛАСТИЧНОСТ Кога се движиме низ водата при нуркање, нашите мускули работат многу посилно поради отпорот кој го пружа водата.   ЗА ПОДОБРУВАЊЕ НА ДИШЕЊЕТО  Во текот на нуркањето се дише побавно и подлабоко, со што се намалува брзината на срцевит...
Разно

Галерија