Таг: инсулин

Таг: инсулин

    Вишокот на телесна тежина и дебелината се глобални проблеми на денешните модерни луѓе. Не само што согорувањето на мастите е тешка задача сама по себе, но и забавениот метаболизам и стареењето го прават процесот на согорување на мастите уште потежок. Кога...
Боди-фит
Храната за повеќето од нас е извор на неизмерно, речиси оргазмично задоволство, посебно кога можеме да се почестиме со некој добар чоколаден десерт или парче торта. Токму поради ова чувство некогаш претеруваме, па организмот мора да се пресмета со вишокот храна која сме ја и...
ЗдравјеИсхрана

Кога да ја прекршите фитнес диетата?

Ако сакате да добиете виток изглед, дознајте што врвните професионалци препорачуваат во текот на траењето на диетата. Павилата се кршат само кога добро ги познавате, а еве и неколку конкретни совети Што е создавање на калориски дефицит? Покрај аеробните вежби, многу фитн...
Боди-фит

Колку ви е сладок денот?

  Главното ,,погонско,, гориво за работа на мозочните клетки, шеќерот, воедно е важен извор на енергија и не треба да се откажуваме од него. Но, нутриционистите предупредуваат дека претераното консумирање на слатки или намирници кои го содржат во себе може да биде мн...
ЗдравјеИсхрана

Карела – природен инсулин

Карелата традиционално се користи во готвењето и медицината кај народите во Азија, Африка и Јужна Америка. Ова тропско овошје му припаѓа на семејството Momordica sharantia и е едно од ретките кое има добиено потврда за лековитост од страна на официјалната медицина. Уште го н...
Исхрана
Дијабетис тип 2 станува глобален проблем. Статистичките истражувања покажуваат дека бројот на луѓето кои страдаат од дијабетес тип 2, секоја година се зголемува се повеќе и повеќе. Луѓето кои страдаат од дијабетес тип 2, се изложени на зголемен ризик од развој на голем бр...
Здравје