Таг: имунитет

Таг: имунитет

Од дамнина се познати поволностите на домашните и дивите шипки.   Шипката, или плодот на дивата роза, се препишува како дополнително средство во текот на лекување и закрепнување, а ја јакне и отпорноста на инфекции, како настинки и грип. Шипката содржи и материи к...
Здравје
Сигурно веќе го знаете фактот дека витаминот Ц е еден од витамините кој едноставно мора да се зема во текот на сезоната на грипови и настинки, бидејќи делува поволно врз имунитетот. Но, тука не престанува дејството на оваа витаминска супер ѕвезда - витаминот Ц е еден од најв...
ЗдравјеРазно

13 видови мед и нивната лековитост

Иако најчесто служи како засладувач на чај, тој е исклучително корисен лек за локална и орална употреба и во истовреме ефикасно козметичко средство. Постојат многу видови мед мед, а секој од нив - лековит. Секој мед е биокатализатор и е добар за варењето. Секако, ова важи са...
Исхрана
Во нашиот организам живејат околу три милиони бактерии – за нашето здравје клучно е тоа што во тој систем преовладуваат добри бактерии. Сигурно досега имате слушнато за микробиомот, жив еко-систем од бактерии кои живеe во нашето тело и за безбројните предности кои тие ги нос...
ЗдравјеРазно

“Змеј трева” за силен имунитет

Поради силниот, а пријатен мирис и лутеникав вкус со примеси на горчливост, зачинот естрагон (лат. Artemisia dracunculus) е кај многу Европејци незаобиколен во кујната. Се користи свеж и сушен во салати, јадења со пилешко и мисиркино месо, пикатни сосови, супи и варива, диве...
ЗдравјеРазно
Повеќето следбеници на традиционалната медицина веќе одамна знаат за растението од Латинска Америка кое по изглед многу потсетува на мачја канџа. Мачјиот нокт или шепа како што уште го нарекуваат (лат. Uncaria tomentosa) најмногу е распространета во шумите на Перу и Парагвај...
Здравје
Многу здравствени стручњаци тврдат дека алкалната вода - купена во шишиња или од сопствена славина со помош на јонизирачки прочистувач - здрав вид вода за пиење која го забавува процесот на стареење, ја зголемува енергијата, помага во лекување на неплодноста, ја регулира pH ...
ЗдравјеИсхрана
Кога се работи за јакнење на имунолошкиот систем на природен начин, бета глуканот секогаш се наоѓа на врвот. Но, бидејќи нашето тело не го произведува, најдобар начин тој да се внесе во организмот е од надворешни извори, како што се пивски квасец, шитаке печурки и житарки, п...
ЗдравјеИсхрана
Дренките растат на дрвото дрен (лат. Cornus mas), кое е листопадно дрво и воглавно самоникливо. Тоа спаѓа во помалите дрвја и цвета од февруари до април. Има преубави карактеристично жолти цветови, кои подоцна растат во интересни црвени плодови. Дренките кои не се зрели се м...
ЗдравјеИсхрана

Што да се јаде при ослабен имунитет?

Имунитетот е предуслов за добро здравје и долг живот, а ако сакате да го оддржите силен, внесете промени во исхраната. Во денешно време, не е лесно да се оддржува здрав и силен имунитет. Нечистиот воздух, нездравата храна и преголемиот стрес и тоа како оставаат трага. Како ...
ЗдравјеИсхрана

Галерија