Таг: зеленчук

Таг: зеленчук

Раженчиња со тофу и зеленчук

Состојки:   гр. сушени домати(во масло) 1 помала главица виолетов кромид 1 лажица сецкан магдонос 1 лажичка листови темјан 4 лажици масло сол црн пипер помали колбаси од тофу по ½ жолта и црвена пиперка 1 тиквичка 4 шампињони   ...
Исхрана

Бамјата – чудотворен зеленчук

  Бамјата (лат. Abelmoschus esculentus), е една од најстарите здрави намирници и веќе се враќа во бројни кујни. Сепак, за неа се уште не се зборува многу поради тоа што повеќето луѓе не знаат ни како изгледа, ни каков вкус има, ниту што се поседува. А ократа, како шт...
Исхрана
Целерот е зеленчук со освежителен вкус и со многу нутритивни својства, така што нутриционистите препорачуваат да се вклучува во која било диета. Доколку го додадете во исхраната, ќе ви помогне во подобрување на здравјето и во спречување на многу компликации.     ...
Исхрана

Зеленчук кој спречува мамурлук

  Ако не сакате да сте мамурни, тогаш не пијте премногу алкохол. Всушност, тоа е еден од сигурните методи против мачнини и болка. Сепак, љубителите на чашката пред излегување пијат млеко и јадат леб, а пијат вода пред легнување. Научниците предлагаат уште еден нов ме...
Исхрана

Шницли од палента и зеленчук

Состојки: 1 филџан палента 2 филџани вода сол чили во прав грст сецкан спанаќ или блитва 150 гр. грашок 1 морков 6 лажица мелени семки маслиново масло (за пржење)   Подготовка: Во мало тенџере налејте вода и почекајте да зов...
Исхрана

Јадете моркови секој ден

Морковот спаѓа во десетте најздрави зеленчуци во светот. Тој е зеленчук богат со бета-каротен, а покрај за вид е одлиен и за детоксификација на организмот, поради тоа што содржи големи количини влакна и витамин А. Портокаловата боја на морковот доаѓа од каротенот, кој во нит...
Исхрана

Тиквица – најздрава летна намирница

Тиквицата е една од најдобрите летни намирници, бидејќи може да се подготви на сто начини. Хранлива е и полна со бројни минерали и витамини, а достапна е во текот на целата летна сезона. Овој зеленчук е една од најдобрите намирници ако сте на диета и сакате да одржите витка...
Исхрана
Доматот, сочна летна намирница, е преполн со витамини и минерали, а својата лековитост ја должи на ликопенот, материја која има антиканцерогени својства и која го намалува нивото на холестерол во крвта. Покрај тоа што, благодарение на високата содржина на биофлавоноиди, делу...
Исхрана

Италијанска супа од зеленчук

Состојки: 2 главици кромид 2 моркова 4 снопчиња целер 1 лажица маслиново масло 2 лажици шеќер 4 чешниња лук 2 лажици доматно пире 2 дафинови листови неколку гранчиња мајчина душица 3 тиквички 400 гр. грав 400 гр. исецкани свежи домати 1.2 лит...
Исхрана
Пред неколку години во нашите кујни влезе власецот. Тој е познат како ,,помлад брат на лукот,,. И, навистина тоа и е. Власецот му припаѓа на семејството лилјани, исто како и кромидот и лукот, иако поинаку се јаде и има поароматичен вкус од лукот, на кој се имаме навикнато. В...
Исхрана

Галерија