Таг: здрави рецепти

Таг: здрави рецепти

Веге – чили

  Состојки:   4 пченкарни тортилји 1,2 кг. мешан грав (црвен, бел, црн) 1/4 филџан маслиново масло 1 голема главица кромид, ситно сецкана 1 црвена пиперка 2 шечниња лук, ситно сецкан 2 лажички лут црвен пипер 1 лажичка ким 7 дл. мелен...
Исхрана

Рижото со карфиол

  Состојки:   400 грама ориз 1 главица кромид 1 главица лук 50 мл. бело вино 800 мл. зеленчукова бистра супа 2 лажици путер 1 главица карфиол 50 гр. пармезан сол, црн пипер   Подготовка:   Карфиолот измијте го, исчис...
Исхрана

Леб од карфиол и лук

  Состојки:   3 филџани карфиол, искинат на цветови 6 јајца 1 и 1/4 филџан бадемово брашно 6 лажици путер (истопен) 5 чешниња лук ситно исецкани 1 лажица исецкан темјан 1 лажица исецкан магдонос 1 лажичка прашок за печиво 1 лажичка хи...
Исхрана

Раженчиња со тофу и зеленчук

Состојки: 30 гр. сушени домати (во масло) 1 помала главица виолетов кромид 1 лажица сецкан магдонос 1 лажичка листови темјан 4 лажици масло сол, црн пипер 12 помали колбаси од тофу половина жолта и половина црвена пиперка 1 тиквичка 4 шампињон...
Исхрана

Мусли колач

Состојки:   1 филџан мусли 1/2 филџани оризово брашно 1/2 филџан топла вода 4 лажици шеќер од шеќерна трска 1 мала лажица сода бикарбона     Фил - веге џем:   6 лажици чиа семе 1 пакување (200 гр.) смрзнати малини &nbs...
Исхрана

Полнети пиперки со паста од сончоглед

Состојки:   200 гр. сончоглед претходно потопени во вода 1 целер 2 чешниња лук 1 главица кромид или 3 млади кромитчиња сок од еден лимон 2 помали моркови малку црвена зелка половина лажичка хималајска сол     Подготовка: &n...
Исхрана

Салата од црвен грав и квиноа

  Состојки:   170 гр. црвен грав од конзерва 280 мл. зеленчукова супа 1 главица виолетов кромид 3 лажици вински оцет 1 лимета 1 лажица сецкан магдонос сол и црн пипер 100 гр. квиноа 1 жолта пиперка 3 млади кромитчиња 2 лажици со...
Исхрана

Студена супа од краставици

Состојки:   2 краставици 1 чешне лук 5 дл. јогурт половина шолја полномасно млеко сок од половина лимон лажичка сол   За кари маслото потребно е: 2 лажици маслиново масло, ½ лажичка кари зачин, ½ лажичка мелен ким, ¼ лажичка црвен пипер. ...
Исхрана

Лазањи со тиква

  Состојки:   кори за лазања 1,5 кг. тиква 3 лажици маслиново масло 4 шолји млеко 1/2 путер 4 лажици брашно 1и 1/3 шолја рендан тврд кашкавал 1 шолја полномасна павака 2 лажици сув рузмарин 1 лажица ситно сецкан лук сол црн п...
Исхрана

Мафини од овес

Состојки:   8 шолји вода 2 шолји овесни снегулки 7 лажички јаворов сируп 2 ипол лажички цимет ¼ лажичка хималајска сол   Подготовка:   Ставете ја водата во тенџере, посолете и загрејте ја до вриење. Ставете ги овесните снегулки во неа...
Исхрана

Галерија