Таг: Здрава храна

Таг: Здрава храна

Храна за болни зглобови

  Се поголем е бројот на луѓе денес кој пати од артритисм дегенеративна болест на зглобовите. Тоа ни малку не зачудува ако се земе предвиз модерниот стил на живеење, проблемот со преголемата дебелина и лошата исхрана, базирана на преработени намирници кои ги поттикну...
Исхрана

Колку често јадете виолетова храна?

  Бројни истражувања потврдиле: колку е храната потемна, толку повеќе содржи антиоксиданси. Намирниците како што се модриот домат, виолетовата зелка, сливите, смоквите, црното грозје, боровинките и цвеклото ги намалуваат воспалителните процеси и оксидативниот стрес в...
ЗдравјеИсхрана

Што да се јаде за здрави гради?

  Дојката како орган најмногу ја истакнуваме преку пристапот на превентивното здравје, примарно поради превенцијата од карцином на дојката. Освен самопрегледи и редовни докторски контроли, еден од факторите на ризик кои можат долгорочно да се земат во напорите за пре...
Исхрана

Печурки и сончоглед за подобро здравје

За разлика од витамините, јагленохидратите, мастите и протеините, минералите се хранливи елементи кои се наоѓаат во секое овошје и зеленчук, месо, млеко, јајца, житарки, па дури и во водата. Нивното значење во зачувувањето на здравјето е пресудно, посебно она на селенот и ци...
Uncategorized

Забранети намирници

Ако веќе сте биле на диета, знаете дека постојат намирници кои се сметаат за здраво, но кои не се препорачуваат на оние кои сакаат да се ослободат од вишокот килограми. На пример, такви се намирниците кои се јадат за појадок.   Секоја храна со вишок шеќер, сол или...
Исхрана
Ако свежото овошје и зеленчук стојат неколку дена, ја губат нивната нутритивна вредност, па стручњаците сметаат дека смрзнатото е понекогаш подобра опција. Освен тоа, дури 2/3 од овошјето и зеленчукот се поздрави да се јадат смрзнати. Замрзнувањето е едно од најстарите и нај...
ЗдравјеИсхрана

10 борци за подобра крвна слика

Иако месото најчесто се наоѓа на врвот на листата намирници кои се богати со железо, постојат голем број намирници од растително потекло кои содржат подеднакви, па дури и поголеми количини од овој минерал. Препорачаната дневна доза железо за возрасни изнесува од 8 до 27 мили...
ЗдравјеИсхрана

5 причини зошто оваа есен да пиете какао

Нема ништо подобро од шолја врело какао во текот на студените и дождливи есенски денови. Овој напиток не само што ќе ги задоволи вашите сетила за вкус, туку исто така ќе придонесе многу за вашето тело.   Како какаото помага кај расположението   Какаото и чокола...
ЗдравјеИсхрана
Прехранбената индустрија е сепак само ,,индустрија,, и затоа треба двапати да се рамисли пред да паднеме во стапицата на семоќните реклами, кои секогаш велат дека срцето и здравјето можат да се поправат штом ќе намачкаме маргарин на парче леб. Тоа, едноставно, не е вистина, ...
Исхрана

Што е тоа “свесна храна”?

Доколку и вам пречесто ви се случува импулсивно да изедете цело пакување чоколада или да ручате додека не ви се слоши, тогаш можеби е време да се запознаете со поимот “mindful eating”, кој станува се поголем тренд во западните земји. Постојат толку многу правила кога станува...
Исхрана

Галерија