Таг: здрава исхрана

Таг: здрава исхрана

Диета против стареење

Доколку сакате да го забавите процесот на стареење и да го продолжите животнот век, тогаш оваа диета е за вас. Во основа, оваа диета е список а производи чие консумирање помага да се забави стареењето. Суштината е да се намали вносот на калории за 30% од стандардниот внос и ...
Исхрана
Храната која доаѓа исклучиво од природата честопати наликува на одредени делови од нашето тело. Според старите верувања, токму обликот открива за што е посебно добра и лековита. Ова се 12 видови храна која со својот облик покажува за кој дел од телото е добра и на кој начин ...
Здравје

Како јадете – така и спиете

Истражувачите од Америка во најновата студија се обидуваат да го објаснат влијанието на исхраната на спиењето. Тие сметаат дека исхраната со многу заситени масти и шеќери влијае многу лошо на спиењето. Предлагаат дека прилагодувањето на начинот на исхрана, со многу влакна и ...
ЗдравјеИсхрана
  Знаеме дека кога сме болни, од топол чај или супа се чувствуваме многу подобро, но постојат одредени намирници кои не се сојузници во борбата против настинката, туку можат дополнително да ги зајакнат симптомите. Еве кои се тие.     Купечки овошни с...
ЗдравјеИсхрана

Намирници кои спречуваат инфаркт

Срцето е еден од најважните органи, но токму на неговото здравје се посветува многу малку внимание. Го полниме секојдневно со стрес и нездрава храна, која го зголемува нивото на холестерол во крвта, поради што доаѓа до затнување на крвите артерии и негово неправилно работење...
Здравје

13 видови мед и нивната лековитост

Иако најчесто служи како засладувач на чај, тој е исклучително корисен лек за локална и орална употреба и во истовреме ефикасно козметичко средство. Постојат многу видови мед мед, а секој од нив - лековит. Секој мед е биокатализатор и е добар за варењето. Секако, ова важи са...
Исхрана
Иако по големина се мали, семките носат значајни здравствени предности, првенствено затоа што претставуваат ризница од квалитетни маснотии и минерали, како и други материи неопходни за здравјето на организмот. Повеќе од половината од нивната содржина се маснотии, но се работ...
Здравје

Колку е паметно да се консумира сојата?

Нутриционистите и вегетаријанците долго ја сметаа сојата за здрав извoр на протеини, но преголеми количини од оваа намирница всушност може да има негативно влијание на нашето здравје, сметаат стручњаците. Сојата содржи 40% протеини, 20% масти и 7% јагленохидрати, а оста...
Исхрана

Пченката – чувар на мозокот и срцето

Пченката потекнува од Средна Америка, а на нашите простори стигнала на почетокот на 17 век. Денес од неа се произведуваат повеќе од 500 различни преработки, а поради своите нутритивни вредности таа е чест додаток во разни јадења. Оваа намирница со слаткаст вкус и прекрасна ж...
ЗдравјеИсхрана

Правило 80/20

Правилото 80/20 не е диета, туку промена на животните навики, која резултира со губење на килограмите. Со оваа промена многу лесно се учи за избалансираната исхрана и умереност, а може да се примени и на вежбањето. Правило 80/20 значи дека и понатаму, без грижа на совеста мо...
Исхрана

Галерија