Таг: зачини

Таг: зачини

  Копарот (лат. Anethum graveolens) е едногодишно растение попознато уште под името и како анита, дил или миродија. Прататковина му е Азија, но благодарение на посебниот вкус и лековитоста се проширил низ цела Европа. Неговото име се споменува уште и во египетските с...
Исхрана
Циметот е еден од оние зачини кои можеме да ги третираме како волшебни. Лековит е и се смета за вистински зимски зачин. Асоцира не неодоливи пити, варени вина, а всушност е пријател на витката линија. Затоа почетокот на пролетта е вистинското време што повеќе да се вметне во...
ЗдравјеИсхрана

Пименто – зачин за се

Дали некогаш во јадењата сте користеле зачин кој се вика пименто? Овој зачин е многу распространет ширум светот, каде е уште познат и како јамајкански црн пипер. Најмногу се користи во јадењата од мексиканската и централноамериканската кујна. Стеблото на пиментото води по...
ЗдравјеИсхрана

Поскапоцени и од злато

Опасни по живот, поскапоцени од благородни метали, плодови од најубавите растенија во светот… Секојдневно ги збогатуваме јадењата со различни ароми и зачини, кои се далеку поинтересни отколку што можеме да замислиме. Ванила - кралица на зачините Богата арома, неодолив мири...
Исхрана

Кардамом – лековит вавилонски зачин

Дали имате слушнато за кардамомот, зачин со необична арома, кој во исто време е ефикасен природен лек? Според старите историски записи, ова јужноазиско зимзелено растение е одгледувано во градините на древните вавилонски кралеви, додека Египќаните го користеле за свеж здив. ...
Исхрана
Мечкината шепа е одличен зеленчук, кое може да ја понуди секоја кујна. Кога би се продавал на пазар, љубителите на земјоделски деликатеси сигурно ќе го разграбаат. Ова растение сега е достапно само на најголемиот ,,пазар,, на светот: на ливадите, каде што толку е често, што ...
Исхрана

8 ајурведски зачини кои лекуваат

Ајурведата е една од најстарите науки. Датира од 3000 година п.н.е., кога корениите и концептот нејзин биле утврдени од страна на индиските мудреци напишани во книгата Ведас, уште позната како античка книга на знаењето. Таа е холистички систем на лекување, кој се базира на в...
Исхрана
Зачините и лековитите билки од дамнешни времиња се користеле за лечење на разнивидни блести. Иако научниците не се сигурни дали консумирањето на некои зачини и билки помага директно за заштита против ракот, тие сепак ги признаваат нивните посредни делотворни дејства. Ѓумбир...
Исхрана