Таг: Диети

Таг: Диети

Mини диета на Синди Крафорд

Еден од најпопуларните модели на деведесеттите години и денес докажува дека во 51 година од животот може да се биде сопственик на фантастична фигура. Тајната на нејзината хармонија е во редовното спортување и правилната исхрана, Но, понекогаш Синди си дозволува да се опуш...
Исхрана

Дали сте зрели за фитнес или за диета?

Дознајте на што ве предупредува вашата висина, обемот на половината и големината на градникот... 1. Дали обемот на половината ви е поголем од 78 см?   За секои 2,54 см повеќе одо оваа вредност, ризикот од канцер на дебелото црево се зголемува за 3%. Обемот на п...
Боди-фитРазно

Предности и маани на кето диета

Во последниве месеци постојано се зборува за Кетогената диета. Не е ни чудио, зашто неа ја применуваат многу познати ѕвезди, како што се Ким Кардашијан, Гвинет Палтроу и многу други, за кои се вели дека својот добар изглед го должат токму на оваа диета. Но, дали исхраната...
ЗдравјеИсхрана

Body for life диета

Дајте и можност на оваа диета и за 12 недели ќе го имате најдоброто тело досега. Но, ќе работите и вежбате напорно речиси секој ден. Ќе мора да се навикнете на шест мали оброци дневно, од кои повеќето со лесни протеини и здрави јагленохидрати. Според основачот на диетата, Би...
Исхрана
Секој ден читаме што е добро, а што не е добро за нас и за нашето тело и многу од тие совети се всушност неточни.   Ова се четирите митови во кои луѓето слепо веруваат:   Кафето не е добро за вас   Ако кафето се консумира во умерени количини, тоа...
Исхрана

Волуметрикс диета

Теоријата зад оваа диета гласи дека луѓето имаат тенденција секој ден да внесуваат иста количина храна, не обѕирајќи се на калориите. A со оглед на тоа што одделни намирници, логично, имаат значајно помалку калории, оваа диета работи на тоа да не ја намали количината на внес...
Исхрана

FOODMAP диета

Надуеноста е еден од водечките проблеми на денешницата. Речиси да нема човек кој не се жали дека е надуен по консумирање на некои намирници. Овој проблем е еден од најчестите симптоми на синдромот на надразнети (иритабилни) црева, еден ентитет кој исто така е чест здравствен...
Исхрана

Како да ослабнете со помош на тиквички?

Тиквичките се исклучително корисни за многу болести - на гастроинтестиналниот тракт (вклучувајќи ја и жолчката), анемија, кардиоваскуларни боелсти, хипертензија и дебелина. Поради високата содржина на влакна се намалува апсорбирањето на мастите, па погодни се за диети кај по...
Исхрана

Оргазмичка диета

Обидувајќи се секојпат да доживејат оргазам, некои од нас посегнуваат по медицинска и нутриционистичка диета. Во филмовите можеме да видиме карикирани сцени на мажи кои се концентрираат за време на секс за да не ејакулираат предвреме, па замислуваат крајно нестимулативни ...
ИсхранаРазно

Малку поинаква диета

Сите кои имаат пробано, знаат дека не е лесно да се држи диета. Меѓутиа, со оглед на тоа дека постојат различни видови на диети, може да започнете со онаа која ви се чини дека е најдобра за вас, но и за вашето непце. Ако сте љубители на тиква, тогаш ова е вистинската диета з...
Исхрана

Галерија