Таг: депресија

Таг: депресија

Депресијата може да предизвика бројни проблеми, вклучувајќи недостаток на сон и високо ниво на стрес. Истражувачите од Универзитетот Бригам Јанг во Јута, САД, одлучиле да истражат дали постои поврзаност помеѓу депресијата и проблемите со помнењето. Проблемите со помнењето...
Здравје

Слатката храна предизвикува депресија

Иако од погледот на парче богата и кремаста чоколадна торта обично се разнежуваме, а некои дури тврдат и дека тоа може да им го поправи денот, најновите истражувања покажуваат дека претераното консумирање слатка храна може да предизвика сериозни ментални нарушувања, меѓу кои...
Исхрана
Халуциногенот кој го има во волшебните печурки може да го ресетира мозокот на луѓето со нелечена депресија, со што се потврдиле нови можности за идните лекувања, покажале скенирањата кај пациентите. Малата студија вклучила 19 пациенти, кои добиле по доза до психоделичната со...
ЗдравјеИсхрана

“Змеј трева” за силен имунитет

Поради силниот, а пријатен мирис и лутеникав вкус со примеси на горчливост, зачинот естрагон (лат. Artemisia dracunculus) е кај многу Европејци незаобиколен во кујната. Се користи свеж и сушен во салати, јадења со пилешко и мисиркино месо, пикатни сосови, супи и варива, диве...
ЗдравјеРазно
Мислиме дека јадеме чоколада затоа што е вкусна или поради зависноста од шеќер, но најновата студија објавена во списанието American Medical Association нашла врска помеѓу зголемената потреба за чоколада и депресијата. За чоколадата одамна се верува дека го подобрува расп...
ЗдравјеИсхрана

Биполарно афективно нарушување

Биполарно афективно нарушување е второ име за маничната депресија. Тоа е големо афективно нарушување или нарушување на расположението кое се карактеризира со драматични промени на расположението. Ова нарушување е сериозна состојба, комплексно нарушување во кое манијата преди...
Здравје
Есперти од Универзитетот во Минхен спроведувале истражување 10 години и утврдиле дека депресијата е виновник за 15% од срцевите инфаркти. Дебелината предизвикува 21% срцеви напади, а високиот притисок - 8,4%. Научниците тврдат дека ова истражување од суштинско значење, б...
Здравје
Древната мудрост зборува за врската помеѓу менталното и физичкото здравје - речиси секој менталне пронлем или физичко решение. Иако на западната медицина и беше потребно извесно време за да се сети на оваа древна мудрост, студиите постојано покажуваат силна поврзаност помеѓу...
Боди-фитРазно

Премногу спиење е штетно по здравјето?

Колку сон е потребен за нормално функционирање во текот на денот? Веројатно секој има одговор на ова прашање, но спиењето во секој случај е неопходно. Премногу спиење може да предизвика сериозни здравствени последици, исто како и неговиот недостиг. Дури ни научниците немаат ...
ЗдравјеРазно
Иако се потребни понатамошни истражувања за да се откријат сите благодети од сексот, го претставуваме списокот на оние кои стручњаците досега ги имаат утврдено. Поради сексот се чувствуваме добро и затоа го посакуваме, сакаме и минуваме толку многу време во потрага по соодв...
ЗдравјеРазно

Галерија