Таг: дебелеење

Таг: дебелеење

Додека на повеќето луѓе слаба точка за упорните тврдокорни маснотии им е стомакот, жените најчесто имаат проблеми со насобирање на сало на колковите. Овие маснотии не се само показател за забавување на метаболизмот и за премногу внесување калории, туку зборува и за здравјето...
ЗдравјеИсхрана

Што дебелее повеќе – вино или слатки?

  Добро е познато дека алкохолот значително многу дебелее. Слатките, исто така! Но, по напорен ден и едното и другото често ни се најдобри пријатели. Во пар се обично многу лоша комбинација, но ако сакаме да се одлучиме за едно од овие две, добро е да се знае што е п...
ЗдравјеИсхрана
Ако настојувате да ослабнете, алкохолот често се посочува како фактор кој ве попречува во тоа. Големи полемики се водат околу тоа дали алкохолот дебелее или умереното консумирање на алкохолни пијалоци дури има и позитивно влијание врз здравјето. Технички гледано, алкохолот н...
ЗдравјеИсхрана

5 хормони кои управуваат со апетитот

Хормоните во нашето тело делуваат како гласници, пренесувајќи пораки од една до друга клетка, па така влијаат врз различни аспекти од нашето однесување, расположение, сексуалната желба, па и апетитот. Регулирањето на апетитот е многу сложен процес кој вклучува интеракција на...
ЗдравјеИсхрана
Ако сте во онаа група на луѓе кои одвај чекаат да одат на одмор, па малку повеќе се опуштаат кога се работи за исхраната и тренингот, тогаш откријте како да ги одбегнете потенцијалните стапици, како да продолжите да се храните здраво и да останете витки во текот на летувањет...
Разно

5 причини зошто стомакот се дебелее

Ако со диети и вежбање не се постигнува очекуваниот ефект и не се губи вишокот од стомакот, можеби правите некои грешки кои ја саботираат целта. Ова се 5 чести виновници поради кои наслојките на половината не сакаат ,,да си заминат,,.   1.Недостиг на магнезиум &...
Исхрана
Ако мајка ви или татко, или двајцата, имале проблеми со телесната тежина, големи се шансите и вие мака да мачите со нив. Причината за тоа лежи во гените. Дали сте знаеле дека повеќе од 100 гени во телото се поврзани со дебелината? Сепак, има и добри вести - не мора сите т...
ЗдравјеРазно

Утрински навики кои не дебелеат

  "Најголемата грешка која луѓето ја прават кога сакаат да ослабнат е што го започнуваат денот ,,на лева нога,," вели Сузан Пир Томсон, претседател на Институтот за оддржливо губење на телесната тежина. Во тие први мигови на будење се наоѓа темелот за изборите кои ќе...
ИсхранаРазно

Дали хемикалиите не дебелеат?

Дебелината е епидемија на 21 век, а научниците се повеќе се свртуваат кон научната теорија дека една од причините за дебелина се разните хемиски соединенија кои се двигатели на ендокрините нарушувања, а се наоѓаат насекаде околу нас. Бисфенолот А, но и другите хемиски соедин...
Видео

Зошто сме се подебели?-2 дел

Многу е тешко да се избориме со нашата еволутивна желба за шеќери кога околу нас имаме толку многу убави слатки работи кои постојано не мамат од рекламите. Овошјето може да помогне во одвикнувањето од шеќерот. Повеќето овошја содржат фруктоза и гликоза во речиси подеднакв...
Боди-фит

Галерија