Таг: вежби за задник

Таг: вежби за задник

“Мрзлив” задник

Можеби немате слушнато досега за овој проблем, но тој навистина посоти, дури има и свое стручноиме - сидром на заспан задник. Овој синдром настанува како последица на преголемо седење, а премалку физичка активност и резултира со слабеење на мускулите на задникот.   ...
Боди-фит
Следниве вежби ќе ви помогнат да ги обликувате сите овие критични делови од телото и да добиете одлична фигура за многу кратко време.   ПРВ ДЕН     Потпрени сме на лактите напред, грбот е исправен, погледот напред, едната нога свиткана е во коле...
Боди-фит

4 митови за тренинг на задникот

Цврстите мускули на задникот се честа цел кај многу девојки уште пред да започнат со вежбање. Освен на почетниците, силните глутеусни мускули се она кон што тежнеат и поискусните вежбачки. Токму поради тоа, тренингот на задникот е еден од најбараните тренинзи според мускулни...
Боди-фит

Како ефикасно до затегнат задник?

Повеќето од нас мислат дека со упорно правење на чучнувања ќе имаме затегнат глутеус, меѓутоа докажано е дека овој мускул останува неактивен во тој случај или дека се активира само 10%, а ние ги оптоваруваме мускулите на бутовите т.е. квадрицепсите. Мускулите на глутеусот се...
Боди-фит
Добро знаеме како изгледаат убавиците кои го промовираат брендот Victoria’s Secret”, Меѓу нив е и Елса Хоск, која за своите фанови има снимено вежби со цел да покаже што треба да прават ако сакаат да изгледаат како неа. Бившата кошаркарка, а сега топ модел, Елса, демонстр...
Боди-фитВидео
Ако немате многу време за вежбање, овие совети ќе ви помогнат да го промените спортскиот дух од корен. Овие 3 вежби лесни се за помнење, а требаат само 15 минути дневно за да се направат. Вежба бр. 1:     Загрејте се за почеток на тренингот. Идеална веж...
Боди-фит
Оваа рутина фитнес тренерите ја нарекуваат ,,метаболички фишер,, и во последниве неколку месеци стана многу популарна. Накусо, тоа се супер-брзи и интензивни движења кои се прават на крај од тренингот. Осмислени се да го забрзаат губењето на телесната тежина, метаболизмот и ...
Боди-фит
Вежби за почетно ниво Мртво подигање со чучнувања (Deadlift Squat) Застанете со малку раширени нозе и во секоја рака земете по еден тег од по тежина 5 кг. Свиткајте ги двете колена под агол од 90 степени и почнете полека да се спуштате во чучнување, истовремено носејќ...
Боди-фит
Сте забележале дека ви се појавило стомаче? Не е ни чудо. За време на зимата сте се гостеле и сте ,,заработиле,, неколку килограми вишок, а слабото движење направило да ви се опуштат мускулите, посебно оние на стомакот, половината и задникот. Затоа е време да почнете со вежб...
Боди-фитВидео
Наједноставни и најефикасни вежби за затегнување на отпуштениот задник се разни варијанти на чучнувања, исчекори и мост. На почеток, додека не се здобиете со кондиција, секоја вежба повторете ја од пет до седум пати, а подоцна зголемете го овој број додека не постигнете 25, ...
Боди-фит

Галерија