Таг: вежби

Таг: вежби

6 вежби со руско звоно

Овие чудни, во облик на ѕвоно, тегови нудат целосно метаболичко и тонирачко обликување на телото , благодарение на нивниот единствен облик и централизираната локација на тежината. Една студија на Универзитетот во Висконсин, САД, дури и докажала што овие тегови можат да ја по...
Боди-фит

Најчести грешки при мртво дигање

  Мртвото дигање е една од најефикасните вежби кога станува збор за изградба на сила и цврсто јадро со истовремено подобрување на атлетските перформанси. Кога се изведуваат правилно, тоа многу ќе ви помогне во подобрување на држењето на телото и превенција од настану...
Боди-фит

Гоблет чучнувања

Најдобрите спортисти и најподготвените луѓе во светот не поседуваат посебна магија за да дојдат до врвни резултати. Тие всушност тренираат посилно од другите и се трудат да ги совладаат техниките на базичните вежби, со цел да направат разлика. Да можете да правите совршено б...
Боди-фитВидео

Гимнастика до-ин

Во Тибет постои неверојатен комплекс од утринска гимнастика по име До-Ин, која се прави без да се стане од кревет и која трае само 3 минути. Тајната на овој комплекс е опишана во книгата „Тајните на древниот Тибет“ на авторот Софија Стурчак, специјалист во областа на традици...
ЗдравјеРазно

Вежби во вода за феноменално тело

Водата најубаво го обликува телото. Затоа искористете го нејзиниот бенефит за да добиете најдобра фигура. Пробајте ги овие вежби. 1. Нозете ќе ги обликувате убаво ако често ја применувате оваа вежба. Влезете во базен во длабочина до рамењата. Фатете се за работ од базенот...
Боди-фитРазно

6 вежби идеални за трудници

Ова се вежби кои сите трудници ќе ги оддржи во здрава и фит состојба за време на бременоста, без разлика на тоа во кој месец и да се. Доколку ви е потребна мотивација за вежбање за време на бременоста, можеби во тоа ќе ви помогне следново сознание: вежбањето за време на б...
Боди-фитРазно

Пилатес вежби за рамен стомак

  Рамен стомак, витки нозе, обликувани раце и грб - кој не би сакал вака да изгледа ова лето? За жал, еден од критичните делови на телото кај секој од нас, па и кај оние витките, е проблемот со долниот дел на стомакот, кој секогаш има барем малку ,,вишок,,. Припиени...
Боди-фитВидео
Сигурно имате некој свој арсенал на вежби и потези кои ги ротирате во текот на вежбањето, за кои знаете дека мора да ги правите ако сакате да постигнете резултати: бенч прес, чучнувања, мртво подигање, пропаѓање... Но, постојат и вежби за кои сигурно имате слушнато, но кои н...
Боди-фитВидео
Постојат голем број рекреативци кои вежбаат или тренираат одреден спорт со цел да изгледаат или да се чувствуваат подобро, да имаат подобра издржливост, сила и кондиција. За да го постигнат тоа, важно е да одберат соодветни вежби, но треба истите тие вежби да знаат и правилн...
Боди-фит

Вежби за цело тело со растеглива лента

Еластичната гума е едноставен и евтин реквизит којшто има низа предности. Овие еластични ленти даваат сериозен отпор и мускулите работат под оптоварување, што доведува до брзи резултати. Со нив можат да се прават стомачни вежби и да се зајакнат мускулите на стомакот. Вежбите...
Боди-фитВидео

Галерија