Таг: вежбање

Таг: вежбање

Кога е најдобро да се вежба и зошто?

  Постојат многу теории за тоа кое е оптималниот дел од денот за вежбање. Истражувањата покажуваат дека еден човек може да се навикне на физичка активност во различни периоди од денот, но идеалниот тајминг е крајно субјективна работа. Ова се предностите и недостатоци...
Боди-фит
  Сите знаеме колку е важен кардио тренингот: ги топи мастите, позитивно делува врз здравјето на срцето, но сиот тој труд на лентата за трчање може и да ги саботира вашите напори да ги загубите вишокот килограми.   Лорен Слејтон, автор на книгата "Мала кни...
Боди-фит

Зошто не се обликуваат нозете?

Постојано правите чучнувања, возите велосипед и правите разни други вежби за нозете, но никако не успевате да го добиете посакуваниот облик. Ова се неколкуте причини поради кои не можете да го постигнете тоа.   Правите премногу кардио вежби - кардио вежбите се важ...
Боди-фит

Што е пилоксинг?

  Пилоксинг е нов вид на вежбање кој спојува на изглед две неспоиви физички активности - пилатес и бокс, а многумина предвидуваат дека според популарноста ќе ја надмине зумбата.   Ако барате вежба која бара многу енергија, која ќе ви помогне да го подигнет...
Боди-фитВидео
  Постојат 3 хормони кои се ослободуваат потикнати од вежбањето, кои Ве прават поздрави.   Редовната физичка активност може да помогне во намалувањето на крвниот притисок и нивото на холестерол, може да ви помогне да постигнете и одржувате здрава телесна теж...
Боди-фит
Сакате да го добиете најдоброто од вашиот тренинг, така?  Имате право. Затоа е корисно да знаете некои нешта- како на пример- важноста на времето под тензија, со што да ги нахранитевашите мускули после тренинг , како  и идеалниот број на повторувања за брза реакција од муску...
Боди-фит

Вежбајте за да мислите појасно

Ако додека вежбате слушате музика од слушалки или гледате телевизија, можеби пропуштате едно од најскапоцените нешта кои се добиваат од вежбањето: можност да го подобрите здравјето на својот мозок. Истото е и ако постојано вежбате исти вежби - тоа е како да користите автопил...
Боди-фит

Кофеин пред теретана – да или не?

  Консумирањето кафе за многумина е неопходен дневен ритуал. Но, дали кафето ќе ви помогне во ефикасноста при вежбањето? Овој вистински антиоксиданс крие тајна која ќе ви помогне при губењето на вишокот килограми и постигнувањето на посакуваните резултати.   ...
Боди-фитИсхрана
Болката и заморот во мускулите се дел од процесот на градење на силата и издржливоста и јасен знак дека меѓу вежбањата треба да постои соодветен период на одмор. Но, што доколку и по ден-два одморање од вежбањето поворно имаме болка и чувствуваме дека многу не боли? Тоа би м...
Боди-фит
  Дали интензивните вежби или оние кои предизвикуваат прекумерно потење, ќе ви помогнат да согорите повеќе калории и поради тоа побрзо да ја намалите својата тежина?Ова е одлично прашање и знам дека сте си го поставиле барем еднаш.Сте направиле вистински интензивен т...
Боди-фит

Галерија