Таг: вегетаријански рецепти

Таг: вегетаријански рецепти

Веган торта од моркови и портокали

Состојки:   Бисквит:   2 филџани брашно еден ипол филџан рендани моркови 2 лажички цимет 1 портокал 7 лажици шеќер половина филџан масло прашок за печиво грст ореви   Прелив:   2 лажици какао малку масло...
Исхрана

Рататуи на вегански начин

  Состојки:     2 модри домати 5 лажици маслиново масло 2 главици виолетов кромид 4 чешниња лук 2 црвени пиперки коморач 3 големи тиквички 4 домати Салца: босилек магдонос коријандер нане едно чешне лук една ...
Исхрана

Намаз од бел грав

Состојки:   голема лименка со бел грав(800 гр.) сок од половина лимон лажици маслиново масло чешне лук 2 лажици вински оцет 1 лажичка сенф Сол и црн пипер 1 лажица свежа мајчина душичка Десеттина ливчиња свеж босилок     ...
Здравје

Намаз  од леќа и тиквички

  Состојки: 100 гр. леќа 500 гр. тиквички 1 лажичка зачинал 2 чешниња лук 100 мл. маслиново масло 1 лимон 1 врзоп власец сол црн пипер   Подготовка:   Леќата се мие и се остава да отстои два часа во студена вода. Потоа с...
Исхрана

Раженчиња со тофу и зеленчук

Состојки: 30 гр. сушени домати (во масло) 1 помала главица виолетов кромид 1 лажица сецкан магдонос 1 лажичка листови темјан 4 лажици масло сол, црн пипер 12 помали колбаси од тофу половина жолта и половина црвена пиперка 1 тиквичка 4 шампињон...
Исхрана

Сарма на вегански начин

Состојки: 1 главица кисела зелка 200 гр. чадено тофу сирење (може за замена сејтан или сoини трошки) половина филџан хељда (отстојана преку ноќта во вода) половина филџан ориз (отстојан преку ноќта во вода) 1 главица кромид 1 главица лук 1-2 моркови ...
Исхрана

Веган чоколадна торта

Состојки:   150 гр. шеќер 75 горчливо какао во прав 350 гр. млеко од соја (може и оризово) 150 гр. брашно 50 гр. скробно брашно 1/2 прашок за печиво рендана кора од портокал малку рум 100 грама диетална чоколада     Подгото...
Исхрана

Полнети чоколадни колачи со рогач

  Состојки: 1/2 филџан интегрално брашно 1/2 филџан мелен сиров лешник 1 филџан овесни снегулки (поситни или смелени во блендер) 1 филџан рогач 1/2 кесичка прашок за пециво прстофат ситна нерафинирана морска сол веган чоколаден крем  ...
Исхрана

Веганска пита

Состојки: 7 парчиња готови кори за бурек, без јајца 200 гр. кромид 400 гр. компир 500 гр. тиквички 100 гр. свежо или чадено тофу 3 лажици соино млеко 2 лажички соја сос масло сол морско оревче куркума Подготовка: Исчистете, излупе...
Исхрана

„Ќебапчиња” од лен и чиа семе

Состојки: 1/2 филџани чиа семе 1/3 филџани ленено семе 1 домат 1 лута пиперка сол по желба 1/2 виолетов кромид 1/2 лажичка ким 1/2 лажичка црвен пипер 1/2 лажичка мелен црн пипер Подготовка: Смелете ги на суво семето од лен и чиа семето ...
Исхрана

Галерија