Таг: брокула

Таг: брокула

Кафе од брокула и цвекло

  Дали сте слушнале за кафе со брокула, куркума или пак цвекло? Ќе ве изненади, но здравите кафиња стануваат се популарни во последно време. А, дали се и вкусни?   Кафе со куркума   Ширум светот е многу популарно ,,златното кафе,, или кафето со ,,зл...
Исхрана

Песто од авокадо и брокула

  Состојки:   ½ средна по големина брокула ½ или едно цело авокадо 4 полни лажици печени и мелени индиски ореви 3 лажици сок од лимон хималајска сол по вкус 4 листа свеж босилок (или прстофат сушен) малку бадемово млеко (да се разреди ако е...
Исхрана

Пица со брокула и печурки

Состојки: 3 лажици путер 180 гр. печурки 240 гр. брокула 1 лажица брашно 200 мл. млеко 2 чешниња лук 1/4 лажичка сол 125 гр. моцарела 75 гр. пармезан 1 тесто за пица   Подготовка: Во тава растопете 1.5 лажици путер и додадете ги печу...
Исхрана

Орекјети со брокула

Состојки:   250 гр. орекјети (свежа тестенина) 500 гр. брокула 2 чешниња лук 3 лажици маслиново масло рендан пармезан сол црн пипер   Подготовка:   Брокулата се мие и се делат цветовите. Потоа се ст...
Исхрана

Брокула и тофу салата

Состојки: 1 помала брокула 1 поголема краставица половина пакување чадено тофу сирење 2 лажици препржен сусам 2 лажици сусамово масло 2 лажици умебоши оцет или сок од половина лимон 1 лажица соја сос Подготовка: Цветовите од брокулата се вара...
Uncategorized

Безглутенски брокула шпагети

Овие ,,шпагети,, со сирење и лук имаат многу малку јагленохидрати. Одличен оброк се за оние кои следат low carb исхрана, но и за оние кои го одбегнуваат глутенот. Освен тоа, ова е оброк со многу малку калории, погоден за вечера Состојки: 300 гр. брокула 1 морков 1 ф...
Исхрана

Tорта со брокула

  Состојки: За тесто: 100 гр. путер 175 гр. брашно 1 лажичка сол 1,5 лажици вода За фил: 300 гр. брокула 3 јајца 200 мл. павлака за готвење 1 лажичка црн пипер 150 гр. рендан кашкавал Подготовка: Путерот исечете го на коцки и измешајт...
Исхрана

Брокула – зошто е добро да ја јадете?

Брокулата секако не е омиленото детско јадење, а не е омилено и за многу возрасни. Сепак, доколку правилно се приготви, брокулата има одличен вкус. Во последните неколку години, научниците открија дека брокулата е многу здрава. Наводно, консумирањето на 100 грама брокула д...
ИсхранаНови статии
Микробрановата печка во милиони домови го прави животот полесен. Сепак, експертите предупредуваат дека постојат одредени работи кои никако не би требало да се загреваат во микробрановата печка. Погледнете кои се овие нешта. 1.Мајчино млеко Новороденчињата од мајчиното млек...
Исхрана