Таг: бои

Таг: бои

Комбинацијата од жолта и црвена боја го зголемува апетитот, а сината го намалува. Секоја боја носи специфично значење. Покрај сината боја полесно заспиваме, додека розовата секогаш ни мами насмевка на лицето. Боите влијаат на нашето расположение и однесување. Еве кои се знач...
ИсхранаРазно

Бојата на чинијата влијае врз апетитот?

Рестораните за брза храна и готвачите знаат дека бројни фактори влијаат на нашиот апетит. На пример, силните бои, како што се жолтата и црвената, во комбинација со силно осветлување ќе ве наведе да порачате повеќе и да јадете побрзо. Спротивно на тоа, со придушено светло и н...
ИсхранаРазно
Жолто – портокалова : Чувар на кожата Жолтата и портокаловата боја се боја на сонцето. Не случајно намирниците што се обоени со овие бои (морковот, дињата, кајсијата, јајцата) се токму оние кои имаат големо количество на каротин (провитамин на витаминот А) во својот состав...
Нови статииРазно