Таг: ајвар

Таг: ајвар

Ролат со ајвар

  Состојки: 200 мл. кисела вода 8 лажици брашно 2 лажички прашок за пециво 4 лажици ајвар 1/2 лажички сол   Фил:   посен мајонез растителен кашкавал 2-3 кисели краставички   Подготовка:   Соединете ...
Исхрана

Ајварот не дебелее

  Бидејќи ајварот е составен само од зеленчук и малку масло, нема многу калории.содржи белковини, јагленохидрати и масти. Во 100 грама ајвар во просек има од 80-130 калории, во зависност од рецептурата според која е подготвен. Ајварот не е опасен за телесната тежина,...
Исхрана