Таг: акни

Таг: акни

Кога мора да се посети дерматолог?

  Често имаме проблеми со кожата, но не му придаваме големо значење на тоа, туку оставаме само од себе да помине. Некогаш треба да се обратиме на дерматолог, бидејќи проблемите со кожата може да кријат многу посериозни проблеми. Ова се петте причини поради кои треба ...
ЗдравјеРазно
  Од преголема консумација на алкохол нашето лице ќе се подуе, ќе добие бледожолта боја и на крај ќе се збрчка. Но, алкохолот не е единствената животна навика која може да им штети на убавината и здравјето на кожата - стресот, пречестото вежбање, па дури и промената ...
Здравје

И порите пречат како брчките

  Проширените пори не се медицински проблем, но често можат да бидат непривлечни. За среќа, постојат докажани стратегии за намалување или нивно прекривање.   Порите се всушност места на кои каналите на лојните жлезди излегуваат на површината. При засилена ...
Здравје

Маска од морков за совршена коса и кожа

  Зеленчукот е секогаш добар за нега на кожата и косата, одвнатре и однадвор. Меѓу нив предничат морковите. Со многу едноставни маски можете да се ослободите од акните, да ја подобрите кожата и да и го вратите здравиот изглед на косата.   Морковот е полн с...
Здравје
Кожата е склона на промени, како поради разни надворешни влијанија, така и поради стареење. Меѓутоа, некои промени на неа можат да бидат знак за тревога. Имате осип кои трае повеќе од една недела Ако на кој бил дел од кожата имате осип кој ве чеша и трае повеќе од ед...
Здравје

Акните го откриваат здравјето

За сите оние кои мака мачат со мозолките и акните, доволно е да се погледне мапата на лицето, која укажува на одредени здравствени проблеми за кои не сме се сомневале дека ги имаме. Со помош на оваа мапа и со гледање на вашето лице дерматолозите можат да воспостават дијагноз...
Здравје
    Мозолчињата во пубертетот се нормална појава. Но, кога ќе се вратат подоцна во животот тие можат да бидат сигнал на само две работи : зголемено лачење на хормони или лоша исхрана. Младешките мозолчиња се дел од генетското наследство и, иако не е познат...
ЗдравјеРазно

И акните имаат добри страни

  Ако имате акни, веројатно сонувате за мазна, нежна кожа налик на праска. Но, науката сега има добра вест за вас. Се покажало дека оние кои во младоста страдаат од акни побавно стареат од оние кои никогаш немале проблеми со тенот. И, тој ефект на забавување на стареењ...
ЗдравјеРазно

Што кажува кожата за нас?

Од тенки линии околу усните, се до акните, секоја промена на кожата покажува некаков процес кој се случува во нашиот организам. Состојбата некогаш може да биде и алармантна. Акни Од ,,дивеење,, на хормоните до затворање на порите предизвикани од користење на шминка, акни...
ЗдравјеРазно
Одделни намирници треба да одбегнувате да јадете, а некои други да ги јадете во што поголеми количини. Исхраната против акни и мозолки подразбира исклучување на одредени намирници од исхраната и зголемување на внесувањето на разни витамини и минерали, кои помагаат во намалув...
ЗдравјеРазно

Галерија