Таг: авокадо

Таг: авокадо

  Овошјето, растенијата и семињата се природни извори на есенцијални масти кои содржат минерали, витамини и други витални супстанции потребни за човековото тело. Едно од нив е и авокадото, за чија ефикасност се пишува уште во списите на древните цивилизации. Неговата...
ЗдравјеРазно

Салата од кељ, авокадо и круши

  Состојки:    1 главица салата марула 180 гр. свеж спанаќ 4 листови кељ 1 круша, 1/2 филџан суво грозје 1 филџан чери домати 1 главица кромид 4 помали пиперки 1 филџан истрошено фета сирење 1 авокадо 1/2 филџан пропржени бадеми...
Исхрана

Песто од авокадо и брокула

  Состојки:   ½ средна по големина брокула ½ или едно цело авокадо 4 полни лажици печени и мелени индиски ореви 3 лажици сок од лимон хималајска сол по вкус 4 листа свеж босилок (или прстофат сушен) малку бадемово млеко (да се разреди ако е...
Исхрана

Масло од авокадо – течно злато

Плодот на авокадото е полн со здрави масти и спаѓа во една од најздравите намирници. Авокадото е добро за здравјето на кожата, ја подобрува циркулацијата, ги штити мозокот и срцето и го поттикнува слабеењето. Тајната на овој здрав плод се крие во неговиот состав, кој е соста...
ЗдравјеИсхрана

5 хранливи маски од авокадо

Веројатно веќе сте запознаени со предностите кои ги нуди вкусното авокадо. Масните киселини во авокадото се фантастични, и помагаат на кожата да остане хидрирана и без иритации. Тој е одличен за чувствителната кожа и за смирување иритации кои знаат да се враќаат. Бенефитите ...
Здравје
  Авокадо е познато по тоа што е голем извор на добри масти. По потекло е од Мексико, и содржи околу 322 калории и 29 грама масти. Авокадото несомнено може да се смета за масно овошје, но не на штетен начин. Истражувањата покажаа дека авокадо дефинитивно  треба да би...
ИсхранаНови статии
Гледајте досадни ТВ емисии Една неодамнешна студија покажала дека луѓето кои имаат телевизор во спалната соба имаат два пати повеќе сексуални односи отколку оние кои во спалната соба немаат ТВ приемник. Секако, во еден дел за ваквата статистика е одговорно и гледањето на ...
Нови статииРазно