Таг: Настинка

Таг: Настинка

Чајот од семе од магдонос ги опушта мускулите во целото тело и олеснува проблеми со главоболки, астма, грчеви во стомакот и иритација на мочниот меур. Тој ја поттикнува работата на крвотокот и делува добро врз нервниот систем, смирувајќи ја нервозата.   Во коренот...
Исхрана

Лековитите својства на грејпфрутот

  Грејпфрутот е бомба од витамини и минерали - содржи калциум, калиум, фосфор, изобилува со витамините А и Ц. Освен тоа, ги спречува инфекциите и настинките и ги чисти цревата. Ова овошје содржи и пектин, кој го намалува холестеролот во крвта. Жолтиот грејпфрут има п...
Uncategorized

Како најдобро да се заштитите од студот?

Изложеноста на ниски температури, како на отворен така и во затворен простор, различно влијае врз здравјето на луѓето и може да предизвика различни симптоми. Со правилно однесување и адекватна опрема можат да се спречат или значително да се намалат последиците кои може да ги...
ЗдравјеРазно
Чајот од липа ја поттикнува циркулацијата, го подобрува варењето, ги ублажува болките предизвикани од гасови, ефикасен е за исфрлање на слузта, ги олеснува менструалните болки, го подобрува апетитот и иблажува нервоза и симптомите на анкциозност. Кога се работи за превенција...
ЗдравјеРазно
  Знаеме дека кога сме болни, од топол чај или супа се чувствуваме многу подобро, но постојат одредени намирници кои не се сојузници во борбата против настинката, туку можат дополнително да ги зајакнат симптомите. Еве кои се тие.     Купечки овошни с...
ЗдравјеИсхрана
Сите знаеме дека кога сме болни, од топол чај или супа се чувствуваме многу подобро, но постојат одредени намирници кои не се сојузници во борбата против настинката, туку кои напротив дополнително ги појачуваат симптомите. Еве кои се тие...   Купени овошни сокови &...
ЗдравјеИсхрана

Кимот ги спречува вирусите

Иако грипот и настинката на прв поглед може да имаат слични симптоми, тие особено многу се разликуваат по начинот на лекување и по должината на закрепнување. И двете се вирусни болести на дишните патишта и се вбројуваат во групата на инфекции кои се пренесуваат преку капки -...
Здравје

Багрем – дрво од францускиот двор

Бела, розеникава или пурпурна боја, багремот (лат. Robinia pseudoacacia) и со миризбата и со раскошната круна никого не остава рамнодушен. Ова листопадно дрво по потекло е од Америка, а во Европа стигнало на почетокот на 17 век. Го донел Жан Робин, градинар на францускиот дв...
ЗдравјеИсхрана

Дали да вежбате кога сте настинати?

Многу луѓе заболуваат од грип два пати годишно, но тоа не треба да направи тотален хаос во одењето на фитнес и вежбањето. Некои физички активности можат да бидат прифатливи додека сте болни, меѓутоа постојат и моменти кога вежбите можат дополнително да ја влошат ситуацијата....
Боди-фит

7 чаеви за 7 дијагнози

  Во борбата со ,,изненадувањата,, од климатските промени трба да ги копираме Англичаните. Наместо традиционалниот ритуален чај, да се потсетиме на оние специфични, кои се вистинска помош во превентивата од настинки, а кои го закрепнуваат организмот и му ја зголемуваат...
Uncategorized

Галерија