Скоро секој од нас е запознат со негативните влијанија на пушењето, но сеедно, не се откажуваме од вашите навики, бидејќи повеќе уживаме во цигарите отколку што сме загрижени за нашето здравје. Честопати и не сакаме да ја слушнеме вистината за пушењето и какви се болести оваа навика може да донесе. Но, крајно време е да започнеме да се грижиме за нашата иднина и нашето здравје.

 

Прочитајте какви се позитивни промени ќе се случат доколку се одлучиме да престанеме со пушење. Затоа, престанете, па и сами уверете се.

-За 20 минути вашиот крвен притисок ќе се спушти до нормални граници

-За 8 часа нивото на јаглен моноксид во вашиот крвен систем ќе се намали за 50 %, а нивото на кислород ќе се врати во нормална состојба

-За само 48 часа шансите да добиете срцев удар значително ќе се намалат. Целиот никотин ќе го напушти вашето тело, сетилата за мирис и вкус повторно ќе се зајакнат.

-За 72 часа вашите дишни патишта ќе се опуштат и ќе се почувствувате полни со енергија

-За 2 недели ќе ви се подобри циркулацијата, а истата ќе продолжи да се подобрува и во наредните 10 недели.

-За 3-9 месеци кашлањето, тешкото дишење и воопшто сите проблеми со дишењето и други респираторни проблеми ќе се намалат. Капацитетот на белите дробови ќе се зголеми и до 10 %.

-За 1 година, ризикот да добиете срцев удар ќе се намали за половина

-За 5 години, ризикот од мозочен удар ќе биде на исто ниво како кај непушач

-За 10 години, шансите да заболите од рак на бели дробови ќе биде на исто ниво како кај непушачите.

-За 15 години шансите да заболите од срцев удар ќе бидат исти како кај непушач

Па, можеме да кажеме дека има многу здравствени бенефити кои ќе ви ги понуди оставањето на цигарите и нема причина зошто тоа да не го направите. Уште денеска. Потребна е само цврста волја и решителност. Потрудете се оваа штетна навика да остане во вашето минато, а наместо нејзе да практикувате здрава исхрана и редовна физичка активност. На тој начин, бидете полни со живот, енергија и добар пример за вашите деца.

Eripuit oporteat patrioque vel ne. Albucius voluptatum eu vel. Sea nisl voluptaria sententiae et, eum autem fuisset definitionem no. Id paulo dicam postea nam, quo regione facilisi aliquando cu. Ad aeque reformidans mediocritatem vim.