Една од најголемите грешки е да започнувате една по друга диета. Кога губите тежина, вие губите и масти и мускули. Кога се дебелеете, акумулирате само масти. Губењето на мускулната маса не е само естетски непосакувано. При движење, активната маса се метаболизира.

И одбегнувајте екстремности. На пример, не консумирајте месни производи од причина што содржат посни протеини. Јадете леб, но не повеќе од 2 кришки на ден, зеленчук, овошје (кое е особено задолжително) – но само помеѓу оброците и комбинирајте го со нешто друго, и не комбинирајте млечни производи со друга храна.

Ако консумирате 2000 калории дневно, 400 калории треба да бидат од риба (лосос, скуша, харинга), ласно цедено масло и сирови семиња. Ова значи 50 грама риба, лажица масло и лажичка семиња на ден. Овие се препорачуваат како храна кога сакаме навистина да се ослободиме од вишокот килограми, но тие всушност се многу калорични. Еве од која храна треба да се откажете кога сте на диета.

 

ДИЕТАЛНА КОКА-КОЛА – ПИЈАЛОК КОЈ ДОДАВА КИЛОГРАМИ

Иако има малу калории и мала количина на шеќер, диеталната кока-кола може да има спротивен ефект од очекувањата на оној кој ја консумира. Едно истражување покажало дека оние кои ја пијат секој ден се имаат здебелено. Експертите за исхрана имаат објаснување за овој ефект, но сакаат да веруваат дека во недостиг на шеќер организмот ќе се обиде да го снабди преку друга храна.

 

СМРЗНАТА ХРАНА

Овие видови храна се добри само затоа што се навикнуваме да јадеме порции. Вистината е дека смрзнатата храна содржи многу шеќери и содум во неа, што не е поврзано со гкадот. Затоа по ручекот кој вклучува смрзната храна, многумина кои се подготвени да се стават на диета ова не е доволно и склони се да јадат повеќе. За да се одржи добра фигура е да се сервираат тестенини со зеленчук кој содржи влакна.

 

ОВОШНИ ЈОГУРТИ

Јогуртите се многу добро решение за една диета, посебно поради тоа што содржат калциум и протеини, состојки кои ќе ни помогнат да се ослободиме од гладот. Меѓутоа, јогуртите со овошен вкус содржат шеќери и калории кои можат да ги саботираат плановите на оние кои сакаат да се придржуваат до одредена диета.

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина