salata_kus-kus-i-pilesko

Ова е одличен нискокалоричен оброк. Комбинацијата на протеини и јаглехидрати е идеална како оброк за после тренинг.

Потребни состојки:

  • 150 g пилешко филе
  • 10 g маслиново масло
  • 30 g кус-кус
  • 150 g зеленчук (морков, целер, кромид, домати)
  • 1/2 лимон или лимета
  • Зачини (кари, лута пиперка)

Начин на подготовка:

Пилешкото филе исечкајте го на коцки и кратко попечете го.

Потоа тавата со месото отстранете ја од оганот, посипете со кари, лута пиперка или некој друг пикантен зачин, прелијте со малку вода и гответе се заедно околу 15-20 минути.

Кога месото ќе омекне, оставете го да се излади во тавата во која сте го подготвувале.

Кус-кусот подгответе го според упатствата на пакувањето.

Во подготвениот кус-кус додадете свежо рендан морков, корен од целер, кромид исечкан на ленти, домати исечени на четвртина и изладеното пилешко месо.

Прелијте со маслиново масло, сок од лимон и сето тоа нежно промешајте го.

Хранливи вредности:

Енергетска вредност: 332 kcal

Протеини: 37 g

Масти: 12 g

Јаглехидрати: 19 g

Eripuit oporteat patrioque vel ne. Albucius voluptatum eu vel. Sea nisl voluptaria sententiae et, eum autem fuisset definitionem no. Id paulo dicam postea nam, quo regione facilisi aliquando cu. Ad aeque reformidans mediocritatem vim.