Состојки:
 • 200 мл. кисела вода
 • 8 лажици брашно
 • 2 лажички прашок за пециво
 • 4 лажици ајвар
 • 1/2 лажички сол

 

Фил:

 

 • посен мајонез

 • растителен кашкавал

 • 2-3 кисели краставички

 

Подготовка:

 

 1. Соединете ги со лажица сите состојки за кората и ставете ја во плех во кој имате ставено хартија за печење и печете ја на 200 C.
 2. Испечената кора извадете ја од плехот и завиткајте ја во влажна крпа.
 3. Изладената кора премачкајте ја со мајонезот, изрендајте врз него од кашкавалот, ставете ги исечканите краставички и завиткајте ролат. Намачкајте го ролатот со мајонез и одозгора наросете со рендан кашкавал.

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина