Ако имате покачено нивo на холестерол, не мора веднаш да почнете со земање лекови за да го контролирате. Животните  промени, како што се воведувањето на редовно вежбање, губење на вишокот тежина и усвојувањето на здрави навики за јадење, може да го регулираат нивото на холестерол од  30%. Дури и ако земате лекови за регулирање на холестеролот, најдобро е да ги земате во мали количини, и секак воведување промени во животниот стил.

На повеќето луѓе им се потребни од шест месеци до една година да се прилагодат на промени во животниот стил кои ги воведуваат, така што треба да бидете трпеливи. Здравиот  начин на живот е нешто што не се прифаќа веднаш,туку во текот на животот. Ние ќе ви  ги донесеме најважните промени да ги спроведете што е можно поскоро,за да го регулирате нивото на холестерол и да забрзате здравјето на целото тело.

Cholesterol-molekula

Отстраните го вишокот килограми

Доволно е да симнете само 7% од вишокот на масно ткиво за да се забележи значајна разлика кога станува збор за регулирање на нивото на холестерол и намалувањето на ризикот од срцеви заболувања. За губење на тежината најдобро е да се воведат здрави навики во јадењето, а истовремено и редовно вежбање. Самото вежбање нема да биде доволно за губење на тежината, но треба да се обрне внимание на вкупниот дневен внес на калории. Повеќето луѓе внесуваат прекумерна количина на калории, а не им е познато. Намалувањето на внесот на калории е најдобар начин да ги потрошите вишокот н килограми, кога станува збор за губење на тежината, исхраната е поважно од вежбање.

Вежбајте од 30 до 60 минути повеќето денови во неделата

Без оглед на тоа дали сте дебели или не, вежбата е најдобар начин да се подигне нивото на добриот холестерол (HDL), а во исто време да го подобрите нивото на вкупниот холестерол. Повеќето експерти го утврдуваат ризикот од срцеви заболувања со мерење на нивото на ХДЛ холестеролот. Интервалниот тренинг е најдобар начин да се регулира нивото на холестерол, потрошат калории и да се забрза вашата физичка состојба. При секој аеробна активност на секои неколку минути забрзајте го темпото на 30 секунди или 1 минута, а потоа вратете се на побавно темпо. На овој начин ќе се направи ефикасен интервал на обука. Вежбањето е особено важно кога сакате да ја задржите виткоста. Ако имате здравствени проблеми  на зглобовите,правете  аеробни активности кои не  ставаат многу притисок врз зглобовите, како што е пливањето.

holesterol2

Внимателно одбирајте ја храната

Секако треба што помалку да внесувате некои видови храна која содржи заситени и транс масни киселини, како и зголемување на внесот на оние што содржат мононезаситени масни киселини (маслиново масло, авокадо, ореви), омега 3 масни киселини (лосос, туна, сардини, лен), мешунки, житарици и сите видови на зеленчук и овошје, особено боровинки и калинка. Внесетеги овие здрава намирници, но сепак обрнете внимание на количината, така што нема да внесете прекумерна количина на калории.

Земете  суплементи на влакна

Одредени видови на растворливи растителни влакна може да помагаат во регулирањето на нивото на холестерол, но повеќето луѓе не  ја внесуваат  препорачаната количина на растворливи влакна (околу 7 g на ден). Ова е причината зошто експертите препорачуваат дека повеќето луѓе треба да почнат со земање суплементи на растворливи влакна, но со претходна консултација со лекар, фармацевт или диететичар. Една студија покажа дека соодветна доза на растворливи влакна драстично ќе го намали нивото на лошиот холестерол (ЛДЛ).

Стоп за пушењето

Пушењето го намалува ХДЛ холестерол. Добрата вест е дека нивото на ХДЛ холестеролот ќе се врати во нормала веднаш по прекинот. По една година на Откажувањето од пушењето, ризикот од срцеви заболувања е речиси ист како и оној со кој се соочува непушач.

Внимавајте со алкохолот

Ако пиете алкохол, пијте го во умерени количини и  што почесто одбирајте црвено вино. На жените дневно им се препорачува една чаша црвено вино, а две чаши на мажите. Таа количина на црвено вино може да го подобри нивото на вкупниот холестерол.

Ја почитува здравата исхрана,посебно овошјето и зеленчукот,љубител на животни,верува во љубов,омилено место за живеење Париз