Состојки:

 

  • 60 гр. суви сливи
  • 60 гр. урми
  • 15гр. гоџи бобинки (или суво грозје)
  • 100 гр. разни јаткасти плодови (индиски орев, бразилкси ореви, лешници)
  • 4 лажици какао
  • 2 лажици сируп од агава
  • 2 лажици чиа семе

 

Подготовка:

 

Прво во блендер исецкајте ги јаткастите плодови и чиа семето, а потоа додадете ги сливите, урмите и гоџи бобинките. На крај, додадете ги какаото и агава сирупот. Од добиената смеса формирајте топчиња во посакуваната големина. По желба, валкајте ги во какао или кокос.

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина