Одредени растенија е пожелно да ги имате во домот, бидејќи внесуваат позитивна енергија во него. Еве кои се тие:

 

Рузмарин

 

 • Се бори со тегобите
 • Поттикнува смиреност
 • Го подобрува помнењето
 • чувајте го блиску до влезната врата

 

Јасмин

 

 • постигнува романтична атмосфера во домот
 • го подобрува квалитетот на сонот
 • испушта енергија
 • го намалува чувството на потиштеност
 • …чувајте го блиску до прозорец и свртете го кон југ

 

Алое вера

 

Ова растение не само што е лековито, туку и ги елиминира и штетните хемикалии од воздухот, чистејќи го. Значи, ако на него се појават кафеави дамки, значи дека во просторијата има хемикалии.

 

Лаванда

 

 • намалува стрес
 • елиминира токсини
 • намалува несоница
 • ублажува главоболка и го снижува крвниот притисок

 

Орхидеја

 

Орхидејата ја балансира енергијата и ги апсорбира токсините. Освен тоа има и антигабични, антибактериски и антивоспалителни својства.

 

 

Оригано

 

Ориганото има многу здравствени својства. Маслото од оригано ги убива клетките на ракот, но се користи во многу силни количини. Домот го ослободува од негативна енергија, а се препорачува да се чува во кујната, на светлина.

 

Тагови: растенија
Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина