Состојки:
  • 200 гр. бел ориз
  • 150 гр. кокосово брашно
  • 2 лажици кокосов шеќер
  • 3 дл. млеко (кокосово или бадемово)
  • кесичка ванилин шеќер
  • 1 лажичка цимет
  • 1 лажица кокосов путер

 

Подготовка:

Во вог тава ставете го кокосовото масло и на него пропржете го оризот кратко. Додадете го млекото, шеќерот и варете 15-тина минути. Потоа додадете го кокосовото брашно, ванилиниот шеќер и циметот, и варете уште неколку минути.

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина