Состојки:
  • 30 гр. сушени домати (во масло)
  • 1 помала главица виолетов кромид
  • 1 лажица сецкан магдонос
  • 1 лажичка листови темјан
  • 4 лажици масло
  • сол, црн пипер
  • 12 помали колбаси од тофу
  • половина жолта и половина црвена пиперка
  • 1 тиквичка
  • 4 шампињони

 

Подготовка:

За мариндата најпрво исечкајте ги доматите и кромидот. измешајте ги со зачинските билки и маслото и зачинете со сол и црн пипер. Колбасите исечете ги попречно. зеленчукот и печурките исечете ги на парчиња и заедно со колбасите набодете ги на чепкалки и ставете ги во мариндата.

Поклопете и оставете да отстојат 30 минути.Печете ги на скара, вртејќи ги, 8-10 минути, и капнувајте им од маринадата. послужете со варен ориз или компир.

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина