emu-maslo

Dromaius novaehollandiae,попознат како Ему,птица која природно не може да лета и потекнува од Австралија.Ему припаѓа на редот птици попознат како  тркачи.Други птици од тој вид се ној(Јужна Африка),cassowary(Австралија) и киви(Нов Зеланд).Иако одгледувањето на Ему е добро развиен во Австралија,тоа и од неодамна се здоби со попоуларност и во САД.Одгледувањето на Ему може да биде многу профитабилна гранка, бидејќи сите делови од птицата се корисни во некоја форма.Кожата,месото,маслото сите можат да се користат.Кожата се користи во Европа во модната индустрија,месото е одлична алтернатива на црвеното месо(говедско),а маслото се користи во некои актуелни фармацевтски апликации и за лична нега и козметички производи.

Бескрајна употреба

Маслото се прави од мастите на Ему,собрани главно од грбот и задницата.Секој Ему може да произведе во просек од 5-6 литри природно масло.Овој комплекс, примитивно масло правилно направен не е токсичен, е антибактериски,антимикробиолошки и антивоспалителен.Тоа е одличен крем кој ја смирува,лечи и омекнува кожата.

Одамна познат по своите лековите својства и влијаниа,Ему маслото е добро прилагодено за козметички и фармацевтски производи.Со илјадници години,Абориџините го користеле маслото во третман на болки во мускулите, болки во зглобовите,воспаленија и оток.Денес маслото може да се најде од кабинетот на семејната  медицина до професионална спортска тренинг соба.Ему маслото помага да се изгради здрава кожа,а во толпата креми, помага да се смири ткивото под изгорената кожа и и да ја врати нејзината елестичност.Дополнителните апликации од маслото вклучуваат производи за нега на кожа и коса,и производи за грижа на домашни миленици.

Ему маслото содржи високо ниво на линоленска киселина,супстанција позната за привремено олеснување на болките во зглобовите,и олеинска киселина која ,супстанца која има локален анти-инфламаторен ефект на дермалните ткива.

Од секоја капка ќе добиете повеќе бенефиции.Бидејќи тој е моќен трансдермален агент кој може да навлезе длабоко во кожата неговите благодети немаат ефект само на површинските слоеви.Здравите придобивки од маслото всушност му помага на телото во сите нивоа.Поради овие и повеќе причини,ќе најдете дека Ему маслото може да биде ефективен за широк спектар на апликации.Подолу ќе најдете листа од придобивките на користење на Ему маслото.

emu maslo2

 

Anti-aging ефект

ЕМУ маслото е ненадминливо во своите навлажнувачки својства.Истражувањата покажале дека сувата возрасна кожа е зголемена во дебелина од 2-3 пати кога е третирана со ЕМУ маслото.Старечките дамки и брчки се значително намалени.

Стрии и лузни

ЕМУ маслото се користи како природен третман за стрии и лузни.Тој е моќен крем,надоплнува влажноста се исуши и му дозволува на оштетеното ткиво на кожата биде поеластично.Маслото е природен извор на есенцијални масни киселини како омега 3 и омега 6,кои се од витално значење за здрава кожа.Исто така е и одличен извор на омега 9.Тоа е антивоспалителен агент.Воспалението може да предизвика болка,чешање и црвенило,кои се чести поплаки на оние кои страдаат од стрии и лузни.

Артритис

ЕМУ маслото е утеха за вкочанети мускули и зглобови, и помга во намалување на воспаление и оток на артритичните зглобови. Кога се користи редовно,тоа делува како аналгетик,без несакани ефекти.

Хронични повреди –масажа

Мускулните притисоци,истегање на жили,повредени лигаменти па дури и пета,ги потикнува искусните спортисти и спортските ентузијасти да реагираат на третман со ЕМУ масло што резултура со 50% до побрзо оздравување.Многу професионални спортски тимови го користат маслото во нивните тренинг сали.

Исеченици и гребаници

ЕМУ маслото ја ублажува болката и воспалението кај исечениците или гребаниците без пецкање и помага во процесот на лекување.

Изгореници

Маслото е многу ефикасен во случај на изгореници од сите видови,вклучувајќи изгореници од прв и втор степен.Ја олеснува болката и драматично ги намалува лузните и отоците.

Псоријаза и егзема

Делува како терапевтски мелем од навлажнувачки ефект на кожата и го намалува чешањето,црвенилото,пукнатините и спречува проширување кај многу тврдоглава кожа.

 

За нега на коса

Одлично делува и како заштитен агент кај сува коса помага да се елиминираат испуканите врвови и го враќа природниот здрав сјај на косата.Во некои случаи има и дека помага за раст на косата.

Ја почитува здравата исхрана,посебно овошјето и зеленчукот,љубител на животни,верува во љубов,омилено место за живеење Париз