Во вашето тело постои личен тренер,кој со сите сили се обидува да ги потроши калориите и мастите. Тој е наречен метаболизам, и го одразува она што вашето тело го работи. Секој пат кога јадете, ензимитеја разложуваат храната и ја претвораат во енергија која ја одржува работата на секоја клетка.

А брз метаболизам значи повеќе потрошени калории. Што повеќе потрошени калории , толку е полесно да се изгуби тежината. Метаболизмот е многу благодарен. Нема потреба од драстични промени со цел да ги набљудувате резултатите од неговата работа. Без оглед на генетиката, возраста и полот, се уште имате голема контрола над вашиот метаболизам.

Кога ќе се разбудите

Јадете добар доручек секој ден

Ако тоа не го правите, вашето тело ќе се дојде до фаза на глад и ќе почне параноично да штеди енергија. Обилен појадок е здрав појадок. Луѓето кои го прескокнуваат појадокот имаат 4,5 пати поголем ризик од прекумерна телесна тежина.

Пијте кафе

Кафе наутро е одлично за вашето здравје. Кофеинот ќе го стимулира централниот нервен систем, ќе го забрза дишењето и срцебиењето. Базалните метаболичка стапка е за 16% повисока,кај оние кои наутро пијат кофеински пијалаци. Ако не сте љубител на кафе, изберете друг извор на кофеин.

Пијте една чаша ладна вода

Вашето тело ќе потроши повеќе калории додека ја загрева водата. Додека овие калории не се значајни, ладна вода во утринските часови ќе го забрза вашиот метаболизам во текот на денот, а потрошените калории ќе се акумулираат, што за вас значи  околу 1 килограм помалку на годишно ниво.

Кога сте на работа

Протеини за ручек

Протеините мора да бидат вклучени во секој оброк,бидејќи тие помагаат да се изгради мускулната маса. Мускулите трошат повеќе калории отколку масните наслаги, па дури и кога се во фаза на мирување. За ручек, внесете околу 30 грама протеини, што значи  околу половина чаша ниско-масни сирење и 110 грама пилешки гради.

Пијте зелен чај

Зелениот чај го стимулира согорувањето на мастите. Едно истражување покажа дека редовното консумирање на зелен чај, за период од 12 недели, ја намалува телесната тежина од 4,6%. За уште подобар ефект оставете го зелениот чај, даотстои во водатаоколу 3 минути.

Јадете млечни производи

Млечните производи се одличен попладневна закуска. Изберете одбрани млечни производи и збогатени со калциум. Калциумот го стимулира метаболизмот. Ако сте нетолерантни кон лактоза, можете да внесете други видови на млеко, збогатена со калциум. Суплементитекалциум  не го имаат истиот ефект.

metabolizam

 

Кога вежбате

Вежбајте интервален тренинг

Сигурно секогаш се обидувате да изгубите што помалку време на вежбање. Затоа, наизменично зголемувајте го или намалувајте на интензитетот на вежбање. Целта на интервалното вежбање  е  промена на вежбите со висок интензитет, како на пример брзо трчање, со полесен интензитет на вежба, како што е одење полека.

Вежбите за сила да ги правите полека

Вежбите за сила се многу поефективни ако ги напнете мускулите и броите до три, пред  да го релаксирате. Бавното изведување на вежбите засилаго зголемува оштетувањето на мускулното ткиво. Иако звучи лошо, тоа е она што ви треба. Додека се опоравуват мускулите, вашиот метаболизам работи побрзо, со часови по тренингот.

Пијте рибино масло

Рибино масло и суплементите од рибиното масло  ќе го забрзаат согорувањето на мастите. Побарајтесуплементи кои содржат најмалку 300 mg EPA масни киселини и 200 милиграми DHA масни киселини. Земете ги два часа пред вежбање.

Кога ќе стигнете дома

Јадете риба

Мрсна риба, како лосос, туна или сардини, содржиомега 3 масни киселини кои го регулираат апетитот. Тие ќе го забрзаат процесот на испраќање сигнали на ситост во мозокот, а исто така ќе го забрза процесот на регенерација на мускулите после вежбање.

Немојте да пиете алкохол

Алкохолот го забавува метаболизмот. Ако го испиете на крајот од напорниот ден, вашиот метаболизам ќе ги потроши маститеза 73% побавно. Прескокнете го алкохол и пијте само вода. Исто така, бидете внимателни со доза на течности, за да не мора да  го прекинете спиењето во текот на ноќта поради мокрење.

Одете рано на спиење

Вашето тело се подготвува за спиење долго време откако ќе одите во кревет. Премалку сон ќе ја наруши рамнотежата на хормоните грелинот и лептин кои го регулираат апетитот и користење на енергија. Тоа се покажа дека луѓето кои спијат помалку од седум часа на ден, имаат зголемен ризик од прекумерна телесна тежина.

Eripuit oporteat patrioque vel ne. Albucius voluptatum eu vel. Sea nisl voluptaria sententiae et, eum autem fuisset definitionem no. Id paulo dicam postea nam, quo regione facilisi aliquando cu. Ad aeque reformidans mediocritatem vim.