Овој напиток може да излекува дури и најкомпликувана кашлица, којa современата медицина не успева да ja излекува.

Рецепт

 

За подготовка на напиток против кашлица, направете го следново:

 

Загрејте шолја млеко (250 мл.). Oладете го малку. Потоа додадете една лажица путер и лажичка мед. Измешајте и потоа додадете една изматена жолчка и 1/4 лажичка сода бикарбона.

 

Ова е многу ефикасен народен лек не само за кашлица, Со успех лекува бронхитис, ларингитис и трахеитис кај деца и кај возрасни.

Лекот се зема пред спиење, најмалку 5 дена.

 

За возрасни 1 кафена лажичка, а за деца 1/2 кафена лажичка од овој мелем.

 

Одлично средство за исфрлање на слузта

 

Згрејте ги следниве состојки и испијте го во текот на денот – половина наутро, а половина навечер:

  • 2 лажици маслиново масло
  • 2 лажици сок од лимон
  • 2 лажици вода
  • 1 лажица мед
Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина