Состојки:
  • 2 филџани црвена леќа
  • 6 суви домати
  • 1 филџан излупени семки од сончоглед
  • 3 чешниња лук
  • 2 лажички лимонов сок
  • 4 лажички маслиново масло
  • 1 лажичка тамари сос
  • сол и кајен пипер по желба
Подготовка:

Леќата се мие, се порива со вода, и се додава алгата и се вари додека не омекне и згусне (10-15 минути). За тоа време се мелат семките сончоглед. Им се додаваат останатите состојки исе миксаат во намаз. По желба, им се додава сол и малку кајен пипер.

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина