Трчањето на лента во затворена и топла просторија, е одлична замена за трчањето на отворено кога временските услови не се погодни. Трчањето на лента  може да изгледа многу едноставно, но многу луѓе прават грешки кои ги чуваат далеку од целта, но, исто така, го зголемуваат ризикот од повреда.

 

Го прескокнувате загревањето

 

Кога вашето тело не е целосно подготвена за вежбање, ќе му биде тешко да го одржи посакуваниот ритам на вежбање. Ова ќе ве обесхрабри и ќе се зголеми веројатноста за откажување. Загревањето е важен дел од секоја вежба, вклучувајќи трчање на лента. Ако не сте сигурни за тоа, колку долго му е потребно на вашето тело да се загрее,  консултирајте се со специјалист. По правило доволни се 10 до 15 минути брзо одење или трчање бавно. Важно е да се загреат сите мускулни групи и зглобовите ги подготвиме за она што ги очекува.

 

Трчање на лента и читање

 

Ако сте меѓу оние кои трчањето на лента сакаат да си го направат поубаво со читање на весник или книга,  време е да престанете со оваа навика. Многу е веројатно дека нема да се испотите, па не бидете изненадени ако некое време нема да видите какви било резултати. На вашето тело му треба предизвик, па затоа е важно да се зголемат границите на вежбање. Кога темпото кое сега го совладувате, ви станува премногу лесно,  многу е важно да го зголемите, бидејќи нема да видите резултатите од оваа вежба. Заборавете на списанија и книги, фокусирајте се на вежби, а  читањето е  дозволено за релаксација после вежбање.

 

trcanje

 

Држење  за рачките

 

Со држењето на рачките ќе ви биде полесно да трчате, но нема да му направите услуга на  вашето телло. На овој начин, потсвесно ја потценувате способноста на вашето тело и му го олеснувате целиот тренинг. Со држењето за рачките ќе го намалите напрегањето на стомачните  мускули,а со тоа ќе треба многу повеќе време да се постигнат саканите резултати. Наместо тренингот да го  направите полесен, забрзајте го  темпото и  запознајте се со границите на вашето тело, кои многу добро се поднесува.

 

Трчање со исто темпо

 

На почетокот важно е да започнете полека, особено ако не сте навикнати на физичка активност. Но, откако побавното темпо ќе ви стане толку лесно да дури не се ни потите, тогаш е време да го промените. Експертите истакнуваат дека на лентата за трчање најдобро е да го менувате темпото. Неколку минути трчање брзо колку што можете, а потоа неколку минути пешачење. На овој начин, и  вашето тело и ум ќе останат присутни,а и вежбањето ќе биде поефикасно, но и поинтересно.

 

Скокате на лентата за трчање додека е во движење

 

Можеби не ви изгледа опасно брзо да скокате на лентата и одите по пешкир или вода, но на овој начин значително го зголемувате ризикот од повреда, без разлика колку сте брзи и координирани. Скокање од лентата можете лесно може да го повредите глуждот, непријатно да паднете и да предизвикате повреда. Се исплати да се запре лентата токму, поради повредите,кои не само што ќе ве болат, и  ќе ве лишат од вежбање неколку дена. Запомнете дека, можете толку лошо да се повредите што подоцна ќе ви биде многу тешко да вежбате со ист интензитет како и до сега.

Eripuit oporteat patrioque vel ne. Albucius voluptatum eu vel. Sea nisl voluptaria sententiae et, eum autem fuisset definitionem no. Id paulo dicam postea nam, quo regione facilisi aliquando cu. Ad aeque reformidans mediocritatem vim.