Состојки:

 

 • 2-3 модри домати, малку поголеми
 • 1 средно голема главица кромид
 • 2 средно големи моркови
 • малку магдонос
 • грст овесни или соини снегулки
 • зачин
 • малку црн пипер
 • 2-3 лажици павлака
 • 2 јајца
 • малку јогурт
Подготовка:
 • Модрите домати исечете ги на тенки парчиња по должината и пропржете ги на тефлонска сува тава. Пред тоа оставете ги да отстојат малку насолени за да ја испуштат водата од себе. Исцедете ги пред пржењето.
 • Кромидот исечкајте го ситно, изрендајте ги морковите и исечете го ситно магдоносот
 • Додајте им ги зачинот, црниот пипер, масло по вкус, малку вода и динстајте ги некое време.
 • Потоа додадете ги снегулките, кои претходно ќе ги потопите во вода и ќе ги исцедите.
 • Малку намрсете го дното на огноотпорен сад и редете ред домати, ред динстан зеленчук со снегулки и зачини. Важно е во зеленчукот да не остане многу течност, бидејќи доматите ќе пуштат малку за време на печењето.
 • Печете во поклопен сад на 180-200 степени.
 • Пред крај на печењето прелијте со павлаката и јајцата и печете уште малку.

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина