Маслото од оригано ,кое се добива со дестилација на листови и цветови на оригано, е еден од најдобрите природни антибиотици. Ова природно и сестрано масло може да се користи на различни начини, за целите воодбраната против штетните бактерии.

Како делува?

Оригано масло содржи соединение наречено кarvaкrol. Истражувањата покажаа дека кarvaкrol може да помине низ мембрана на надворешните клетки и на тој начин ги штити клетките од бактерии. Оригано маслото може да помогне во заштита на имунолошкиот систем, бидејќи тоа е ефикасен во убивање на бактериите, или други микроорганизми, како што се габи, вируси и разни паразити.

Користете го за дезинфекција на рацете

Оригано маслото е доста силна, така што прво ќе треба да го разредите. Измешајте 10 капки масло од оригано со 2 лажици масло од кокос. Добро протријте го низ вашите раце бидејќи смесата делува како средство за дезинфекција. Освен што ќе гиисчистите рацете, ќе ја нахрани кожата на вашите раце и таа ќе биде мека и мазна.

Вдишувајте пареа од масло од оригано

Во респираторниот систем може да влезат  опасни бактерии кои предизвикуваат проблеми со здравјето. Како биму помогнале на респираторниот систем да работи без проблеми, вдишувајте пареа од масло од оригано. Ставете неколку капки масло од оригано во вода што врие, навалете ја главата над водата, покријте ја со крпа и вдишувајте ја пареата. Ако вашиот лекар ви пропише антибиотици за третман на инфекција на респираторниот систем, не престанувајте да ги земате додека не ја испиете целата доза.

Користете го за нега на кожата

Оригано маслото има одлично антибактериско и анти-воспалително дејство, а некои експерти веруваат дека тоа може да помогне во лекувањето на заболувања на кожата. Измешајте еднаква количина на оригано масло и масло од кокос и нанесете го на скалпот пред спиење. Дозволете да се апсорбира целата ноќ. Сепак, не се применува масло од оригано на рани или исеченици.

Користете го за нега на забите

Оригано масло содржи тимол, состојка која се наоѓа во многу производи за хигиена на усната шуплина, спречување на таложење на плак и лош здив. Додадете неколку капки од оригано масло на вашата четка за заби и добро исчеткајте ги.

Користете го за лошо варење на храната

Истражувањата покажаа дека маслото од оригано може да помогне во лекувањето на паразитски инфекции и да ја намали дијареата.Исто така,вие може да ја забрзате работата на целиот дигестивен систем и подобрите апсорпцијата на хранливи материи, што е од суштинско значење за работењето на сите телесните клетки.

Кога треба да внимавате?

Луѓето кои се алергични на оригано и производи од оригано не треба да го користат маслото од оригано. Исто така, бремените жени и доилки треба да го избегнуваат маслото од оригано, затоа што не спроведени истражувања за да се утврди дали постојат ризици или не.

Ако земате лекови или страдате од некоја медицинска состојба, не заборавајте да се консултирате со лекар пред да започнете со секојдневна употреба на масло од оригано.

Ја почитува здравата исхрана,посебно овошјето и зеленчукот,љубител на животни,верува во љубов,омилено место за живеење Париз