Магнезиумот е многу важен за здравјето на целото тело поради тоа што учествува во повеќе од 300 биохемиски реакции во организмот. Магнезиумот е четвртиот најзастапен минерал во телото. Околу 50% од вкупното ниво на магнезиум се наоѓа во коските, а остатокот е во клетките, ткивата и органите. Само 1% од магнезиум се наоѓа во крвта.

Магнезиумот е од суштинско значење за одржување на здравјето на мускулите и нервите, и за одржување на соодветни отчукувања на срцето. Ја  поттикнува работата на имунолошкиот систем и одржувањето на силни коски,а важен е и за регулирање на шеќерот во крвта, како и за одржување на правилното ниво на крвниот притисок. Магнезиумот промовира производство на енергија и синтеза на протеини. Тоа има позитивен ефект на третманот во намалување на кардиоваскуларни болести, хипертензија и дијабетес. Магнезиумот се апсорбира во слепото црево, а вишокот се излачува преку бубрезите.

 

Извори на магнезиум

Природни извори на магнезиум се: морска храна, зелен лиснат зеленчук како спанаќ и житарки. Други извори на магнезиум се доматите, цвекло, грав, грав, артишок, брашно од хељда, семки од тиква, кикирики, овес, јачмен, пченка и чоколадо.Интегралниот леб, кој се состои од трици , содржи два пати повеќе магнезиум во споредба со белиот леб. Водата е исто така еден од најдобрите извори на магнезиум.

 

Симптоми на недостаток на магнезиум

Недостатокот на магнезиум може да предизвика болки во вратот и грбот, анксиозност, замор, мигрена, мускулна слабост, губење на апетит, повраќање, гадење, несоница, абнормален срцев ритам и дијареа.Кога сте под стрес, вашето тело почнува да ги користи резервите на магнезиум. Еден од најчестите знаци на недостаток на магнезиум е желба за чоколадо, бидејќи чоколадото е еден од најдобрите извори на овој важен минерал. Ако не се лекува, недостатокот на магнезиум може да го зголеми ризикот од дијабетес и депресија, но, исто така, да ги влоши симптомите на менопауза.

 

Предности на магнезиум

Здравствени придобивки на магнезиумот вклучуваат одржување на нервите, мускулите и коските. Исто така, ја стимулира синтезата и метаболизмот на протеините во клетките. Магнезиумот е од витално значење за одржување на нормално функционирање на срцето. Други здравствени придобивки од магнезиум се спречување на остеопороза и одржување на стабилно ниво на шеќер во крвта. Таа има позитивен ефект на астма, дијабетес, запек, болки во грбот и разни психички нарушувања.Здравствените работници често ја нагласуваат важноста на внесување на витамини и минерали преку секојдневна исхрана. Магнезиумот е еден од оние  важни минерали кои му помагаат на телото да апсорбира калциум и игра важна улога во формирањето и зајакнување на забите и коските.

 

Превенција на астма

Луѓето кои страдаат од хронична астма, симптомите може да се регулираат со земање на додатоци на магнезиум. Магнезиумот ќе ја охрабри мускулна релаксација на бронхиите,за да се регулира дишењето. Дури и кивање и останување без здив може да се ублажи со земање на магнезиум.

 

Одржува здрави коски

Магнезиумот е директно поврзан со густината на коските и недостаток на овој минерал може да биде причина за остеопороза. Магнезиум може да помагаат во регулирањето на нивото на калциум во телото, заедно со витамин Д, бакар и цинк. Магнезиум, заедно со калциум и витамин Д, треба да бидат дел од секојдневната исхрана, од раното детство до староста.

magnezium-2

 

 

Важен дел од исхраната на бремените жени

Магнезиумот е важен минерал кој ќе ви овозможи здрава бременост. Соодветна доза на магнезиум е многу важна за намалување на ризикот од остеопороза и зголемување на толеранција на болка, овозможување на полесен пораѓај и регулатива на крвниот притисок. Магнезиум сулфат е најдобрата превенција за екламтички напади кај бремените жени кои страдаат од хипертензија.

 

Превенција од срцев удар

Недостатокот на магнезиум може да предизвика срцеви заболувања кои многу лесно може да бидат фатални. Магнезиум го регулира срцето и го штити од оштетување. Магнезиум може да ги смири нервите и дигестивниот систем, а со тоа и спречување на повраќање, грчеви, варење, болки во стомачната област, надуеност и тврда столица. Сето ова е товар врз кардиоваскуларниот систем.

 

Превенција на дијабетес и нивото на контрола на шеќерот во крвта

Здравствени придобивки на магнезиум се многу корисни за дијабетичарите, бидејќи го поттикнуваат дејството на инсулинот. Додатоците од магнезиум се важни за сите дијабетичари, бидејќи многу од нив страдаат од недостаток на магнезиум. Магнезиумот помага во регулирање на шеќерот во крвта и на тој начин се регулира крвниот притисок. Хипертензијата е еден од главните причини за срцев напад и  познато е дека луѓето кои страдаат од високо ниво на крвен притисок често страдаат од недостаток на магнезиум. Тоа е така бидејќи е потребно да се внесат хранливи состојки и минерали, со цел да се избегнат понатамошни компликации.

 

Го олеснува психијатриски нарушувања

Магнезиумот е познато и по тоа дека ги олеснува симптомите на одредени психијатриски нарушувања, како што се напади на паника, стрес, анксиозност и непотребна вознемиреност.

 

Лекување на мигрена

Мигрена е многу почеста кај жените отколку кај мажите. Додатоците од магнезиум ќе го намалат интензитетот на мигрената и може да ја намалат нејзината фреквенција.

 

Производството на колаген

Магнезиумот е исклучително важен за производство на протеин кој постепено се претвора со колаген. Колаген е протеин кој се наоѓа во ткивата, како што лигаментите и кожата. Исто така, може да се најде во коските, ‘рскавицата и крвните садови. Што телото содржи повеќе колаген, во одредени делови од телото, е посилно.

 

Подобрување на функцијата на уринарниот систем

Голем број на луѓе кои имаат проблеми со уринарниот тракт, исто така, страдаат од необјаснета честа потреба за мокрење. Ова може да се ублажи со земање на додатоци од магнезиум. Проблеми со мокрењето може да се случат поради различни причини, а земајќи  магнезиум може да помогне во олеснување на симптомите.

 

Дозирање и начин на несакани ефекти

Важноста на земањето на магнезиум се уште не е доволно познато во целиот свет. Повеќето експерти препорачуваат земање 250-350 мг магнезиум дневно.

Премногу магнезиум може да предизвика дијареа. Меѓутоа, ако магнезиум внесувате преку додатоци во исхраната, ризикот од прекумерни количини на магнезиум во телото е многу помал. Луѓето кои страдаат од бубрежна болест треба да го избегнат земањето на додатоци на магнезиум, без претходна консултација со лекар.

Eripuit oporteat patrioque vel ne. Albucius voluptatum eu vel. Sea nisl voluptaria sententiae et, eum autem fuisset definitionem no. Id paulo dicam postea nam, quo regione facilisi aliquando cu. Ad aeque reformidans mediocritatem vim.