Кај лешниците е се лековито – кората, листовите, цветните реси и плодот. Во самото јадро на лешникот се наоѓаат лесно сварливи и хранливи материи и витамини А, Е, Ф, К и витамини од групата Б. Витамините Б1 и Б6 влијаат добро на зголемувањето на мускулната маса и енергијата во организмот, а влијаат позитивно и на концентрацијата и нервниот систем во целост. Витаминот Б6 посебно се препорачува на трудниците, со цел да се одбегне пост – породилната депресија.

Овој вкусен плод е богат и со витаминот А, кој влијае поволно врз косата и кожата, ги јакне забите и речиси сите внатрешни органи, како и имунитетот на целиот организам. Витаминот Е, кој исто така го има во изобилство во него, исто така го има во изобилство. Тоа ги чисти крвните садови, го чува срцето и ја одржува виталноста на кожата, додека витамините Ф и К влијаат позитивно на косата и кожата, но и на функционирањето на метаболизмот воопшто.

Го јакне имунитетот

Лешникот е силен антиоксиданс, бидејќи содржи фенолни соединенија. Во неговите листови има голема количина Ц, а во кората има катехински танини. Овој плод се одликува со оптимален однос на хранливи материи – масти, белковини и јагленохидрати, поради што е силно средство за јакнење на организмот, посебно во комбинација со мед. Покрај тоа, лешникот помага при закрепнување кај рековалесценти, болни од ревматизам, рахитис и анемија. Со негово редовно консумирање се забрзува елиминацијата на песокот од бубрезите и мокрачните патишта, а се ублажуваат тегобите кои предизвикуваат астма и бронхитис.

Чувар на срцето

Новите истражуања покажале дека лешниците (како и бадемите и оревите) се одлични во превенцијата од срцевите болести. Лешникот е богат со незаситени масти, кои се корисни за кардиоваскуларниот систем. Големата концентрација на олеинска кисеина во нив го снижува лошиот холестерол, а калциумот и магнезиумот, кои во овој плод гиима во изобилство, ја регулираат контракцијата на срцевиот мускул и на тој начин ја намалуваат можноста од срцев удар и воопшто го чуваат целиот кардиоваскуларен систем.

Против артериосклероза (собирање на артериите) помага смесата направена од комбинација од цвекло, магдонос, лук и лешник.

Состојки
цвекло
грст мелени лешници
магдонос
лук

Подготовка и употреба
Цвеклото се вари, се сецка ситно и се прелева со грст мелени лешници
Се меша, се додава магдоносот и лукот, и веднаш се консумира.

Чај за регулирање на варењето

Во народната медицина, силниот чај од леска со векови се користи како ефикасен лек за лекување дијареја, хемороиди, но и за спречување големо одлевање на крвта за време на менструација.

Состојки
грст свежи листови од леска
1 литар вода

Подготовка и употреба
иситнете ги листовите и прелијте ги со врела вода
Поклопете, почекајте 20 минути да отстои и процедете
Пијте пет пати по 2 дл. дневно

Излечете ги хемороидите

Маст – мелем од листовите и корите од леската се користи за лекување на хемороидите. Мелемот можете многу лесно да го направите и сами по овој рецепт.

Состојки
10 мл. течен екстракт од лист и кора на леска
– 25 гр. маст од цветови на топола
– 10 гр. ланолин

Подготовка и употреба
Екстрактот, мастот и ланолинот добро измешајте ги и со овој мелем мачкајте ги хемороидите неколку пати дневно. Чувајте го на студено и темно место.

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина