Ако трчате многу,ќе изгубите килограми,ќе согорите многу калории,а тоа е нешто што е сигурно.Повеќето луѓе се прашуваат колку калории ќе согорат доколку трчаат, а одговорот зависи од многу фактори.И таму еден од главните фактори е вашата сегашна тежина. Колку поголема е вашата тежина, толку повеќе калории ќе согорувате по км.,бидејќи е потребна поголема енергија за да се движи поголема маса.

 

Типичната прифатена норма,што ќе ја слушнете е дека еден километар е еднакво на согорување на 100 калории.Тоа е точно, но само ако тежите околу 115кг и трчате во идеални услови. Ако е ветровито надвор,очигледно дека ќе согорите повеќе калории и ако е потопло надвор исто така ќе согорувате повеќе калории.

 

Има многу информации за ова, но во основа треба да се запамети една работа: ќе согорувате повеќе калории ако повеќе трчате,ако трчате побрзо и ако трчате надвор.Исто така, колку повеќе трчате толку поздраво се храните кое дава резултати во вашата тежина.

 

 

trcanje2

 

Калории кои можете да ги согорите со трчање

 

Еве листа која покажува колку калории ќе согорите со трчање на 1км со нормално темпо. Во зависност од вашата тежина:

 

Ако имате 50кг и трчате 1км. ќе согорите 45 калории

Ако имате 75кг и трчате 1км ќе согорите 70 калории

Ако имате 100кг и трчате 1км ќе согорите 90 калории

Ако имате 125 кг и трчате 1км ќе согорите 115 калории

А еве листа со тоа колку калории ќе согорите ако трчате 1.5 км

Ако имате 100кг и трчате 1.5 км ќе согорите 65 калории

Ако имате 150 кг и трчате ќе согорите 100 калории

Ако имате 200 кг и трчате ќе согорите 130 калории

Ако имате 250 кг и трчате ќе согорите 165 калории

Бидете свесни дека овие табели се само водич, бидејќи бројот на согорени калории се разликува во зависност од условите во кои сте трчале и колку брзо сте трчале.Ако уживате во трчањето споделете ја оваа статија со пријателите и дозволете им да дознаат колку калории ќе согорат со 1.5 км трчање дневно.

Eripuit oporteat patrioque vel ne. Albucius voluptatum eu vel. Sea nisl voluptaria sententiae et, eum autem fuisset definitionem no. Id paulo dicam postea nam, quo regione facilisi aliquando cu. Ad aeque reformidans mediocritatem vim.