Оваа рутина на пешачење вклучува движења од Табата,што подразбира кратки интервали на високо интензивни вежби со отпор, кои ке ви помогнат побрзо да согорувате калории.Ако пешачите половина час со брзо движење ке согорите околу 170 калории , но со овој едноставен план ке согорите и до 245 калории.

1.Пешачете бавно 13 минути

2.Потоа направете ја оваа две минутна Табата вежба : застанете со стапалата во ширина на рамената и рацете исправени пред вас, така што тупаниците да ви бидат во линија на рамената.Чучнете како да сакате да седнете на столица, потоа исправете се на прсти, а рацете испружете ги над главата. Повторете го ова движење 20 секунди ,а потоа одморете се во период од 10 секунди.Направете уште едно повторување.

3.Скокајте како да скокате на јаже 20 секунди, па потоа одморете се 10 секунди, а потоа направете уште едно повторување.

4. Потоа наредните 13 минути нека ви бидат брзо одење.

5.На крајот, направете уште две двоминутни Табата вежби : Марширајте во место, подигнувајќи ги колената најмногу што можете и правете ја оваа вежба во период од 20 секунди. Одморете се 10 секунди и направате уште еден сет од оваа вежба.

Потоа, застанете така да може да ви се допираат стапалата едно со друго, а рацете испружете ги покрај телото.Чучнете и скокнете на една страна, а потоа на друга страна. Повторувајте го ова 20 секунди,потоа одморете 10 секунди и направете уште едно повторување.

 

Изберете соодветни обувки

Патиките кои ги користите мораат да имаат флексибилен ѓон кој ќе му овозможи на стапалото правилно да се движи.Сигурен начин за да проверите колку се добри вашите патики е следниов: преклопете ги на половина патиките, па потоа виткајте ги од една на друга страна. Ако е ѓонот премногу крут и не се виткаат воопшто патиките, најдобра одлука е да не ги ни купувате. За да си олесните себеси, а и вежбањето да ви биде многу попријатно, освен патики, потребно ви е со себе да си понесете часовник со стоперица,како и стегач за коса.

 

Поправете го вашето држење

 

Овие вежби за подобрување на држењето на телото, ќе ви помогнат да го зголемите согорувањето на калории и да го намалите ризикот од повреди.

1.За главата: гледајте пред себе и потрудете се да се фокусирате на растојание од 3-6 метри пред себе. Оваа вежба ќе ви помогне природно да ја држите главата, онамуу кадешто би требало, а не да бидете наведнати.

2.За рамена: Спуштете ги рамениците кон долу, така да бидат што подалеку од ушите.

3. За рацете : Ставете ги лактовите под агол од 90 степени во однос на телото. Благо стегнете ги во тупаници, како да држите во рацете чипс. Ако ги држите премногу силнo, може рацете да почнат да ви трнат.

4. За колковите : Обидете се во текот на движењето да ги буткате колковите кон напред,а не да буткате со горниот дел на телото.

5. За стапалата: Размислувајте за секој чекор додека одите. Почнете со петите, па свиткајте го средниот дел на стапалото и одгурнете се на прстите.Кога ке ги научите да ги виткате вашите стопала додека одите, ке ги спречите болките во колената и подколената.

Eripuit oporteat patrioque vel ne. Albucius voluptatum eu vel. Sea nisl voluptaria sententiae et, eum autem fuisset definitionem no. Id paulo dicam postea nam, quo regione facilisi aliquando cu. Ad aeque reformidans mediocritatem vim.