Кожата на вратот не може да и одолее на гравитацијата, ниту кој било друг дел од вашето тело. Сепак, тоа може да се спречи со цел да се избегнегне ненадејно губење  и зголемување на телесната тежина (тоа ја растегнува кожата), внесување  доволна количина на вода (што ја одржува кожата цврста и млада) и  зголемување на внесот на храна која го зголемува нивото на колаген и еластин.

Колагенот  и еластинот се она со што вашата кожа ја одржува својата еластичност и цврстина. Без ова сврзно ткиво, кожата со текот на времето почнува да ја губи својата еластичност и почнува да виси. Ние ќе ви прикажеме храна, чија доза треба да се зголеми за да се зацврсти  кожата на вратот.

 

Маслиновото масло

Ултравиолетовото зрачење е главниот непријател на кожата. Тоа значително го намалува нивото на колаген и предизвикува оштетување на кожата, намалување на еластичноста, брчки, пигментација на одредени места и олабавување на кожата. Ултравиолетовото зрачење го зголемува нивото на слободните радикали во организмот, со што се уништуваат  колагенските влакна, и тоа на клеточно ниво.

Истражувачите од Франција спровеле студија во која тие откриле дека мононезаситени масни киселини од маслиново масло може да ја заштитат кожата од голем број на негативни надворешни фактори. Во оваа студија, откриле дека зголемувањето на внесот на маслиново масло ја  зголемува способноста на кожата да се брани против ултравиолетово зрачење и на тој начин помага да се спречи оштетувањето на кожата.

 

Црвена пиперка

Свежа црвена пиперка може да направи чуда за здравјето на вашето тело и убавина. Заедно со папајата, брокулата и  зелје, црвена пиперка содржи висок процент на витамин Ц, кој го поттикнува создавањето на колаген.

Витаминот Ц учествува во процесот на регенерација на кожата, го забрзува заздравувањето на раните и штити од штетните ефекти на ултравиолетово зрачење.

Една неодамнешна анкета на американските научници покажа дека зголемување на внесот на витамин Ц може да го забави процесот на стареење на кожата за 11%.

 

 Масло од Ленено семе

Маслото од ленено семе е одличен извор на линолова киселина. Овој е еден вид на полинезаситени есенцијални масни киселини, кои се конвертира во телото во други масни киселини како што се еикозапентанонска киселина (EPA) и докозахексанонска киселина (DHA).

Една студија на американските научници покажала дека е  доволно дневно да се земе еден грам линолова киселина, со што  сувоста на кожата е намалена за 25% и процесот на чистење на кожата се намалува за 22%. Некои од најдобрите извори на линолова киселина се маслото од ленено семе, маслото од грозје и маслото од коноп.

 

Моркови

Бидете сигурни дека за да се зголеми внесот на каротеноиди, моќни состојки кои им овозможуваат на овошјето и зеленчукукот, жолта, црвена и портокалова боја. Каротеноиди ги  штитат клетките од оштетување и предвремено стареење на кожата. Еден од најдобрите извори на каротеноиди е морков, на други одлични извори се  тиква, домати, сладок компир и лубеница.

Истражувањата покажале  дека каротеноиди може да помогнат во заштитата на кожата од штетните ефекти на ултравиолетово зрачење, и нивните антиоксидантни својства ја заштитуваат кожата од слободните радикали, водечка причина за предвремено стареење на кожата.

 

Лосос

Омега 3 масните киселини имаат одлични перформанси на здравјето на целото тело и може да помогнат  да се спречи депресија, срцеви заболувања и различни видови на рак. Уште една голема особина на омега 3 масни киселини е  намалувањето на хронично воспаление во телото, кој има штетно влијание врз здравјето и изгледот на кожата.

 

Всушност, бројни студии покажале дека воспалителните процеси во организмот многу брзо почнуваат да бидат  видливи на кожата. Воспалението е причина за мозолчиња и акни, и кожни заболувања како што се псоријаза. Омега 3 масните киселини можат да го забават процесот на стареење на кожата и намалување на појавата на брчки.

 

Семки од сончоглед

Одличен извор на витамин Е и моќен антиоксиданс што ја штити кожата од штетните ефекти на слободните радикали. Слободните радикали го зголемуваат ризикот од предвремено стареење на кожата и развој на хронично воспаление во телото.

Истражувањата покажале  дека витаминот Е може да ја намали сувоста на кожата,  го намали појавувањето на брчки и  помага да се спречи губењето на колаген и еластин. Семките од сончоглед се одличен извор на незаситени масни киселини кои ја  потхрануваат  кожата од внатре.

 

Алое Вера

Истражувањето покажало дека секојдневното внесување на сок од алое вера може да помогне во зголемување на производството на колаген. Неодамнешните истражувања покажале дека алое вера може да помогне во намалувањето на видливоста на брчките и да ја зацврсти кожата.

Оние кои секојдневно консумираат сок од алое вера имаат помал процент на масти во телото. Примената  на алое вера е исто така одлична за здравје и нега на убавината на телото, особено во олеснување на иритација, изгореници и мали површни рани.

Тагови: враткожа
Ја почитува здравата исхрана,посебно овошјето и зеленчукот,љубител на животни,верува во љубов,омилено место за живеење Париз