Состојки:

1 чаша бадеми или ореви (претходно треба да отстојат 6-8 часа во вода)
¼ чаши какао (парчиња)
¼ чаша семе од коноп
¼ чаша сушени гоџи бобинки
2 лажици какао во прав
1-2 лажици кокосово масло
прстофат хималајска сол
7-8 урми, претходно омекнати во вода и исчистени

Подготовка:

Сите состојки се мелат во блендер. Од добиената смеса се формираат топчиња.

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина