Постапката на чистење и детоксикација на црниот дроб со помош на суво грозје (покрај чистењето на организмот со ориз), е една од најефикасните методи на закрепнување на организмот и ослободување од хроничните болести и токсини, бидејќи самата затруеност на организмот го спречува да го вклучи механизмот на самоизлекување, а исто така и значително ја намалува ефикасноста на лековите и рецептите на традиционалната медицина.

Црниот дроб во нашиот организам има улога на фабрика за прочистување на крвта. Исто така помага во јакнењето и стимулацијата на варењето. Покрај тоа, тој има и уште една исто така значајна улога – ја чисти крвта и ги елиминира сите токсини и нечистотии од неа. Од тука е јасно дека здрав црн дроб е еднакво на здравје, виталност, енергија, убав изглед и добро расположение.

За изведување на детоксикацијата на црниот дроб со суво грозје, ќе биде потребно да се најде средно тврдо, квалитетно грозје, без оштетени бобинки. Тоа треба да биде темно или со кафеава боја. Постои и суво црно грозје со синкава нијанса, која се добива од потемни сорти на вино. Еве како се подготвува овој лек за прочистување на црниот дроб.

Наутро натопете половина чаша суво грозје во топла вода и оставете го да отстои 15 минути. Потоа добро измијте го со вода.

Ставете го измиеното суво грозје во чаша и наполнете ја со превриена вода на собна температура. Чашата наполнете ја со вода до врвот. И оставете ја до следното утро.

– Следното утро, на празен стомак, испијте го овој напиток и изедете го сувото грозје. Легнете во кревет на 1,5-2 часа и ставете топла облока (термофор) на десната страна од стомакот.

Оваа постапка се прави еднаш неделно, месец дена и два пати годишно.

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина