Состојки:

 

  • 2-3 цвекла
  • 1/3 шолја маслиново масло
  • 1 лажичка свежо оригано или рузмарин
  • сол
  • црн пипер

 

 

 

Подготовка:

 

Загрејте ја рерната на 200oC. Цвеклото излупете го и исечкајте го на кругови. Наредете ги круговите на плех за печење во еден слој, за да можат рамномерно да се испечат.
Измешајте ги заедно маслиновото масло, ориганото и црниот пипер. Со оваа мешавина премачкајте ги одозгора круговите цвекло и посолете.

 

Ставете ги да се печат околу 20-25 минути. Потоа извадете ги од рерната, превртете ги од другата страна и повторно намачкајте ги со мешавината. Печете ги уште околу 25 минути, додека да станат крцкави. Послужете веднаш.

 

Eripuit oporteat patrioque vel ne. Albucius voluptatum eu vel. Sea nisl voluptaria sententiae et, eum autem fuisset definitionem no. Id paulo dicam postea nam, quo regione facilisi aliquando cu. Ad aeque reformidans mediocritatem vim.