Uncategorized

Uncategorized

Јога или пешачење?

Научниците од Харвард, кои истражувале дали е подобро печашењето или јогата, велат: „Во споредба со традиционалните аеробни вежби, не постои позначајна разлика во начинот на кој вежбањето или јогата ги менуваат факторите на ризик од некоја болест. Јогата може да ги даде исти...
Uncategorized

Погача од хељда

Состојки: 6 филџани пченично интегрално брашно 2 филџани интегрално брашно од хељда 1/2 лажичка нерафинирана морска сол 1 лажичка коријандер во зрно (може и ким) Подготовка: Измешајте ги двата вида брашно. Додајте ги во нив солта и коријандерот и малку млака вода и з...
Uncategorized
Доколку од неодамна сте биле на посебен начин на исхрана и сте успеале да ослабнете мнгу килограми, а притоа не сте вежбале, веројатно како последица на тоа се појавила опуштена кожа, која треба да се затегне. Освен по слабеење, кожата се опушта и по породување, прележани бо...
Uncategorized

Сончањето е дрога?

Најновите истражување покажале дека сончањето всушност создава зависност. Лабораториските глувци станале зависни од бета-ендорфинот, опијат сличен на наркотиците, која кожата го произведува кога е под дејство на ултравиолетовите зраци. Тимот од Општата болница во Масачусетс...
Uncategorized

Кивано: чудесна африканска диња

Кивано името го има добиено по кивито и поради оваа сличност е наречено Cucumis metuliferus. Вкусот му е мешавина од банана, диња, краставица и лимета. Идеално е за диета и исклучително добро делува при настинки. Благодарение на силната портокалова боја или жолта кора и мног...
Uncategorized

Кога може да се прескокне појадокот?

Појадокот е најважниот оброк и тоа сите го знаеме. Сите имаме научено дека наутро е добро да се јадат јајца, месо, сирење, јогурт, овошје, а да се одбегнуваат слатки, кои се лепат за нас штом ги изедеме. Но, она што никој не ни го кажал е дека е сосема во ред да го прескокне...
Uncategorized

Зошто е важна плодовата вода?

Благодарение на напредните методи и технологиите за следење на бременоста, денес многу нешта се познати за развојот на плодот во стомакот на мајката. Со помош на ултразвукот 4Д, идната мајка може да види како нејзиното чедо се смее, се прозева, како го цица палецот... накрат...
Uncategorized
На стапалата и рацете детално е претставена мапата на целиот наш организам, со тоа што левото стапало кореспондира со левата страна, а десното со десната страна од телото. Во Јапонија постои пауза за ручек и пауза за рефлексологија, бидејќи Јапонците сметаат дека со масажа н...
Uncategorized
Нутриционистите понекогаш си се ,,честат,, со по некоја не толку здрава храна, но постојат некои намирници од кои бегаат како ѓавол од крстот. Ако тие го прават тоа, тогаш треба и ние да ги послушаме и да го направиме истото ако се грижиме за нашето здравје. Еве кои се осумт...
Uncategorized

Вегански полнети пиперки

Пристигна сезоната за зимски јадења, кои често знаат да бидат калорични и мрсни. Затоа, секогаш постои начин да ги направите поздрави, а воедно да останат вкусни и хранливи Состојки: 1 шолја домати пелати 1 и 1/2 лажица коријандер 3 лажици црвен пипер 1/4 лажица 1/...
Uncategorized

Галерија